Crna Gora se bliži uvođenju sedmočasovnog radnog vremena, a o tome je izvestio i predsednik tamošnje Vlade Milojko Spajić.
Kako je naveo, nakon opsežnih razmatranja o tome kako da pronađu model koji bi zadovoljio i sindikate i poslodavce, "blizu smo rešenja kada je u pitanju uvođenje radnog vremena od sedam sati dnevno".
"Od početka naredne sedmice ministarka Naida Nišić rukovodiće razgovorima u okviru socijalnog dijaloga sa predstavnicima sindikata i poslodavaca, gde će se iskristalisati finalna verzija ove reforme.
Namera je da se kroz široke konsultacije sprovede jedna od najvećih reformi u oblasti rada koja za cilj ima unapređenje kvaliteta života naših građana i više vremena za porodice, ali i efikasniji i produktivniji rad.
Upravo na način kako su sprovedeni i programi Evropa Sad 1 i Evropa Sad 2 - uz saglasnost i poslodavaca i sindikata - konkretni koraci i u slučaju reforme sedmočasovnog radnog vremena biće preduzeti isključivo uz punu podršku socijalnih partnera", poručio je Spajić na mreži Iks.
Kako je dodao, veruje da će ministarka Nišić učiniti sve da u optimalnom roku dođe do dogovora kako bi ispunili očekivanja građana i osnažili položaj svih zaposlenih.
Iako u Evropi ne postoji jedinstvena mera kojom se određuje poželjni broj sati, u pojedinim zemljama se takođe razmatra sedmočasovno radno vreme ili se određenim kategorijama stanovništva, na primer ženama ili roditeljima, nudi opcija skraćenog rada.
Prema podacima Eurostata, najviše se radi u Grčkoj (39,8 sati nedeljno), Rumuniji (39,5), Poljskoj (39,3) i Bugarskoj (39).
Sa druge strane, u Holandiji je radna nedelja najkraća (32,2 sata), a slede Austrija (33.6) i Nemačka (34).
(EUpravo zato)