Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su okvirni trgovinski sporazum oko carina kojim je okončan višemesečni zastoj između dva najveća svetska ekonomska partnera.
Dogovor oko carina postignut je nakon ključnih pregovora američkog predsednika Donalda Trampa i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koji su se sastali u Škotskoj. SAD su pristale na carinu od 15 odsto na svu robu iz EU što je duplo manje od ranije najavljene stope od 30 odsto koju je Tramp planirao da uvede već u petak.
Ipak, ovaj dogovor evropski političari nisu na isti način dočekali, pa se iz Mađarske mogao čuti oštar ton i niz kritika, dok je iz Italije stigao optimističan komentar premijerke Đorđe Meloni, da su "izbegnute potencijalno razarajuće posledice".
Sporazum EU-SAD, finalizovan u nedelju, podrazumeva da će se EU suočiti sa "ravnom carinom od 15 posto na automobile i sve ostalo".
Kao deo sporazuma, EU se takođe obavezala na kupovinu američke energije u vrednosti od 750 milijardi dolara i investicije u SAD u vrednosti od 600 milijardi dolara, što prevazilazi prethodna obećanja. Međutim, ostaje nejasno kako će te kupovine biti strukturisane.
Prve kritike
Nakon što su detalji sporazuma obelodanjeni, prve oštre reči stigle su iz Mađarske, od premijera Viktora Orbana, stalnog protivnika EK i Ursule fon der Lajen. Ni ovog puta nije štedeo na rečima, pa je pregovore ocenio kao da je "Tramp pojeo fon der Lajen za doručak", kritikujući ono što vidi kao slabost pregovaračke pozicije EU.
Takođe je izjavio i da je sporazum između SAD i Velike Britanije "mnogo bolji od ovog", čime je, po njegovom mišljenju, teško nazvati sporazum EU uspehom.
Za razliku od Orbana, njegova italijanska koleginica ima potpuno suprotan stav. Premijerka Đorđa Meloni, saveznica američkog predsednika Donalda Trampa po mnogim pitanjima, pozdravila je trgovinski sporazum između EU i SAD.
Govoreći na samitu u Etiopiji, Melonijeva je rekla da bi "trgovinska eskalacija između Evrope i Sjedinjenih Država imala nepredvidive posledice", ali je dodala i da mora dodatno proučiti detalje sporazuma.
Melonijeva je naglasila da pozitivno gleda na činjenicu da je dogovor uopšte postignut. Desničarska liderka Italije rekla je da će Rim ispitati da li su mogući izuzeci, "posebno za neke poljoprivredne proizvode".
Francuski premijer Fransoa Bajru novi trgovinski sporazum između Evropske unije i Sjedinjenih Državanazvao je "mračnim danom" za Evropu i optužujući blok da se pokorio američkom pritisku.
"Ovo je mračan dan kada se savez slobodnih naroda, ujedinjenih u svojim vrednostima i odbrani svojih interesa, prepušta pokornosti", rekao je Bajru na društvenoj mreži X,.
Njegov neuobičajeno oštar rečnik istakao je rastuće nezadovoljstvo u Parizu zbog onoga što mnogi vide kao neuravnotežen sporazum, postignut kako bi se izbegao potpuni transatlantski trgovinski rat.
Nekoliko francuskih ministara izrazilo je široko rasprostranjeno nezadovoljstvo zbog sporazuma, uključujući ministra za evropska pitanja Benžamena Adada, koji je ranije u ponedeljak rekao da je "hitno" da EU bude spremna da aktivira svoj "bazuka" instrument protiv prinude, najmoćnije trgovinsko oružje bloka koje može ograničiti pristup američkih uslužnih sektora tržištu EU.
Ministar trgovine Loran Sen-Marten takođe je komentarisao na radiju France Inter u ponedeljak, naglašavajući da Francuska "zadržava pravo da reaguje" ako trgovinske asimetrije potraju.
Francuski predsednik Emanuel Makron, koji je zagovarao čvršći stav uoči pregovora, za sada se nije oglasio.
Ministri ekonomije i spoljnih poslova Francuske najavili su sastanak sa najistaknutijim udruženjima poslodavaca i lobističkim grupama u sredu, kako bi razgovarali o posledicama trgovinskog sporazuma EU i SAD za industrije koje su "pogođene američkim carinama", navodi se u saopštenju ministarstva ekonomije.
EU dogovor vidi kao drugi stub ojačane transatlantske saradnje
Dogovor uključuje jedinstvenu carinsku stopu od 15 posto za većinu evropskog izvoza, nulte carine za strateške proizvode poput aviona, poljoprivrednih proizvoda i sirovina, kao i planove za smanjenje carina na čelik i aluminijum uz uvođenje kvota. Iz Brisela su ocenili da sporazum jača i energetsku saradnju, uključujući povećane kupovine američkog LNG-a, nafte i nuklearnog goriva, čime se smanjuje evropska zavisnost od ruskih izvora.
Sporazum se vidi kao drugi stub ojačane transatlantske saradnje, posle NATO samita, a pruža okvir za dalju liberalizaciju trgovine i jačanje zajedničke ekonomske bezbednosti.
"Danas stvaramo veću predvidivost za naša preduzeća. U ovim turbulentnim vremenima, to je neophodno da bi kompanije mogle da planiraju i ulažu," rekla je predsednica EK, navodi se u saopštenju Evropske komisije.
(EUpravo zato.rs)