Cene stanova su u 2024. godini nastavile da rastu, a Beograd je i dalje lider po cenama u Srbiji.

Najskuplji su stanovi na Starom gradu i Savskom vencu, a najjeftiniji u Rakovici - pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda za četvrti kvartal prošle godine.

Najskuplji stan od 340 kvadrata u četvrtom kvartalu 2024. godine prodat je u Beogradu na vodi za 2,6 miliona evra, a u tom naselju najskuplji kvadrat prodat je za više od 11.000 evra.

Zbog čega je Beograd u vrhu po cenama nekretnina i koje aspekte uzimamo u obzir prilikom kupovine stana - za RTS su govorili Nenad Đorđević iz "Klaster nekretnina" i ekonomista Ervin Pašanović.

Iako su ekstremno visoke cene stanova i dalje prisutne, broj takvih prodaja je mali, izjavio je Nenad Đorđević.

Većina stanova prodaje se po srednjim tržišnim vrednostima, što potvrđuju i podaci Republičkog geodetskog zavoda. On dodaje da je tržište i dalje u porastu, ali mnogo umerenijem nego u periodu 2021-2022.

Govoreći o tome šta nude najskuplji stanovi, Đorđević ističe da je u pitanju kombinacija atraktivne lokacije, visokog kvaliteta gradnje i prestiža - jer se kupovina luksuznih nekretnina sve češće doživljava i kao statusni simbol.

Ekonomista Ervin Pašanović podseća da kupovina stana u našem društvu nije samo ekonomska odluka, već i emocionalna. Racionalni deo ogleda se u ceni kvadrata po lokaciji, dok emocije igraju ulogu u izboru okruženja, komšiluka, škola, kafića i celokupnog životnog stila.

"Naše tržište je segmentirano, prešli smo iz socijalizma u kapitalizam, i više nismo svi jednaki", naglašava Pašanović, ističući da većina građana svoj višak sredstava ulaže upravo u nekretnine.

Prema njegovim rečima, tržište je pokazalo da su stanovi najstabilnija i najsigurnija investicija, sa konstantnim prinosom - vrednost mnogih nekretnina kupljenih pre deset godina danas je udvostručena.

Dodaje i da su subvencionisani stambeni krediti za mlade značajno doprineli rastu potražnje za manjim stanovima, što je dodatno podiglo cene u celom sektoru.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)