Najnoviji podaci Evrostata za 2024. godinu pokazuju da se Albanija nalazi među zemljama sa najvišim nivoom siromaštva u Evropi. Oko 42 procenta stanovništva – približno milion građana – suočava se sa teškim oblikom socijalne isključenosti. Zemlja ima 2,7 miliona stanovnika.
Svih milion Albanaca živi u porodicama koje se ne mogu nositi sa najmanje sedam od trinaest kategorija isključenosti, šest na individualnom nivou i sedam na porodičnom nivou.
Nakon Albanije na ovoj rang listi nalaze se Rumunija, Turska i Bugarska, dok zemlje poput Češke, Slovenije i Holandije prijavljuju najniže stope siromaštva, sa manje od jedne četvrtine njihovog stanovništva koje se suočava sa ekonomskim teškoćama.
Izveštaj meri siromaštvo koristeći nekoliko ključnih indikatora, kao što su:
- kašnjenja u plaćanju kirije ili kredita,
- nemogućnost pokrivanja neočekivanog troška od oko 30.000 leka (270 evra),
- nemogućnost priuštavanja godišnjih odmora, kupovine osnovnih namirnica poput mesa jednom dnevno,
- grejanja doma tokom zime ili
- zamene istrošenog nameštaja.
Indikatori za Albaniju, prema podacima Eurostata, znatno su viši u poređenju sa drugim susednim zemljama Zapadnog Balkana, gde Crna Gora ima 34,1 odsto stanovništva u riziku od siromaštva, Severna Makedonija 32,6 odsto, Srbija 30 odsto.
Inače, Albanija je jedna od dve zemlje Zapadnog Balkana koja je blizu da postane članica Evropske unije, makar sudeći po onome što evropski zvaničnici govore u javnosti.
Ovo je bila, između ostalog, tema samita u Tirani održanog polovinom prošle nedelje. Na ovom smaitu govorili su gotovo svi evropski lideri velikih EU zemalja, među kojima je i Makron koji je baš u Tirani izjavio da je Albanija "mesto ulaska" u region Balkana i šire u mediteranski basen.
"I za dve godine, za šta premijer Edi Rama ima jasan mandat, ona će se pridružiti EU", rekao je Makron.
Rama je za Frans pres rekao da su pregovori njegove zemlje o pridruživanju EU počeli 2022. godine i dodao da ako "dobro urade sve svoje zadatke" mogli da ih "zaključe do 2027. godine", dodajući da bi to "bilo neverovatno".
Podsetimo, stanovništvo Albanije prednjači na Balkanu po podršci stupanju u EU: 2024. godine 92 odsto stanovništva reklo je da je spremno da na referendumu glasa za pridruživanje EU.
(EUpravo zato)