Evropska komisija zatražila je od dve ključne agencije EU da sprovedu novu analizu bezbednosti glifosata, najkorišćenijeg herbicida na svetu koji služi za ubijanje korova i trave (poljoprivrednici ga zovu total), kako bi utvrdile da li je ovaj pesticid opasniji po zdravlje nego što se ranije mislilo. Analiza bi mogla da traje do 21 mesec.

Glifosat, aktivna supstanca u mnogim poljoprivrednim pesticidima, godinama je pod lupom naučne i javne zajednice. Iako je Evropska unija 2023. godine obnovila njegovu dozvolu za upotrebu na još deset godina, nova naučna saznanja pokrenula su dodatna pitanja o rizicima po zdravlje ljudi.

Institut Ramacini nedavno je objavio studiju u kojoj se navodi da su kod pacova izložених količinama glifosata koje se trenutno smatraju bezbednim u EU, primećeni povećani slučajevi tumora.

Evropska komisija je 24. juna uputila zvanično pismo Evropskoj agenciji za hemikalije (ECHA) i Evropskoj agenciji za bezbednost hrane (EFSA), u kojem traži da preispitaju nalaze iz te studije i procene da li oni mogu da utiču na prethodne naučne zaključke o bezbednosti glifosata.

Nakon što im Institut dostavi sirove podatke, ECHA će imati rok od najmanje 15 meseci da sprovede analizu, dok EFSA ima dodatnih šest meseci da iznese ažurirano mišljenje o tome da li nova saznanja menjaju postojeće procene o zdravstvenim rizicima.

"S obzirom na sadržaj i zaključke studije, važno je da EFSA i ECHA pribave sve relevantne informacije i podatke kako bi procenile da li bi novi nalazi mogli da utiču na prethodne zaključke zajedničke ocene supstance", navodi se u pismu Komisije.

U prethodnoj proceni iz 2023. godine, obe agencije su zaključile da "ne postoji naučna ni pravna osnova za zabranu glifosata", što je i dovelo do produženja dozvole za njegovu upotrebu do 15. decembra 2033.

Uprkos tome što su rizici glifosata i dalje predmet javne zabrinutosti, obe agencije su se složile sa Komisijom o vremenskom okviru od 21 meseca za novu analizu.

(EUpravo zato)