Evropska komisija predložila je novi dugoročni budžet EU u iznosu od dva biliona evra, usmeren na jačanje konkurentnosti i odgovor na rusku agresiju, ali je taj predlog odmah naišao na protivljenje Nemačke, najveće članice Unije.
Berlin je saopštio da "ne može da prihvati" budžet za period 2028–2034. vredan 2,3 biliona evra, koji je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocenila kao "najambiciozniji ikada predložen". Protiv su se brzo izjasnile i poljoprivredne unije, nezadovoljne najavljenim reformama u okviru velikih poljoprivrednih subvencija EU.
Plan predviđa snažnije ulaganje u bezbednost Evrope i povećanje njene konkurentnosti u uslovima rastućih trgovinskih tenzija sa Sjedinjenim Državama, ali i otplatu duga nastalog tokom pandemije kovida.
Komisija je pod oznakom "konkurentnost" predložila ukupno 451 milijardu evra, od čega bi čak 131 milijarda bila namenjena sektoru odbrane i svemira što je pet puta više nego ranije.
Budžet predviđa i do 100 milijardi evra za obnovu ratom razorene Ukrajine, kao i značajna nova sredstva "fleksibilnosti", koja bi bila dostupna u slučaju novih kriza.
Prevelik budžet
Ipak, portparol nemačke vlade Štefan Kornelijus saopštio je da "sveobuhvatno povećanje budžeta EU nije prihvatljivo u trenutku kada sve države članice ulažu velike napore da konsoliduju svoje nacionalne budžete".
Nemačka se protivi i predlogu Komisije da kompanije s prometom većim od 100 miliona evra plaćaju više poreze.
Dok Berlin smatra da je predloženi budžet prevelik, mnogi poslanici Evropskog parlamenta tvrde da on ipak ne ostavlja dovoljno prostora za ključne prioritete poput prilagođavanja na klimatske promene i subvencija za poljoprivredu. stavke koje tradicionalno čine najveći deo budžeta.
Kao ekonomski najjača država članica, Nemačka obično doprinosi skoro četvrtinom sredstava, pri čemu nacrt predlaže da budžet barem delimično bude fnansiran i kroz ''nove izvore prihoda'', odnosno oporezivanjem kompanija sa godišnjim prometom većim od 50 miliona evra i uvođenjem poreza na elektronski otpad koji se ne sakuplja za reciklažu.
Nacrt, takođe, predviđa da se deo prihoda od poreza na duvan u glavnim gradovima usmeri u Brisel.
Predlog budžeta moraju da usvoje i Evropski parlament i sve države članice jednoglasno.
(EUpravo zato)