Moldavija je prešla na korišćenje evra kao referentne valute za utvrđivanje zvaničnog kursa moldavskog leja umesto američkog dolara.
Narodna banka te zemlje je u odluci donetoj 15. novembra navela da prelazak sa američkog dolara odražava ekonomski pomak Moldavije ka tržištu Evropske unije i da će smanjiti fluktuacije u kursu.
Predsednica Moldavije Maja Sandu pozdravila je odluku Nacionalne banke Moldavije (BNM).
“Ova promena doneće korist našoj spoljnoj trgovini, olakšati finansijsko planiranje za izvoznike i investitore, obezbediće veću predvidljivost u međunarodnim komercijalnim transakcijama”, poručila je ona u saopštenju.
Istakla je da će ova odluka BNM omogućiti moldavskim preduzećima lakši izvoz na evropsko tržište.
Između Brisela i Moskve
Moldavija je inače kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a zahtev je podnela ubrzo nakon što je izbio rat u Ukrajini 2022. godine. U junu 2024. EU je otvorila pregovore o pristupanju, a u međuvremenu je zemlja ispunila kriterijume koji se tiču reforme pravosuđa, "deoligarhizaciju" i borbu protiv korupcije.
Zemlja se, inače, nalazi između dve sfere uticaja – Moskve i Brisela – što je odraz njene složene istorije i polarizovanog društva.
Glavni jezik u Moldaviji je rumunski, iako se ruski takođe široko govori. Mnogi Moldavci rade u Evropskoj uniji i Rusiji. Manjinsko tursko stanovništvo govori gagauskim jezikom, koji se nalazi na Uneskovoj listi ugroženih jezika.
Suočavanje sa otcepljenim regionom Pridnjestrovlja, koji podržava Rusija, jedan je od najtežih problema Moldavije. U pitanju je teritorija koja nije međunarodno priznata kao država, ali Moskva pomaže u održavanju nezavisti. Egion ima oko pola miliona stanovnika.
(EUpravozato)