Fondacija Svetskog samita žena (WWSF), nevladina organizacija, pokrenula je 2000. godine obeležavanje 19. novembra kao Svetskog dana prevencije zlostavljanja dece.
Ova fondacija je, zajedno sa međunarodnom koalicijom organizacija za zastupanje žena i dece, mobilisala vlade i društva da preduzmu mere i spreče zlostavljanje dece.
Zlostavljanje dece težak je problem koji izaziva brojne posledice na njihov razvoj.
Svetska zdravstvena organizacija smatra da zloupotreba ili zlostavljanje dece obuhvata sve oblike fizičkog i emocionalnog zlostavljanja, seksualnu zloupotrebu, zanemarivanje ili nemaran postupak, komercijalnu ili drugu ekspoloataciju što dovodi do stvarnog ili potencijalnog narušavanja zdravlja deteta, njegovog preživljavanja, razvoja ili dostojanstva u okviru odnosa koji uključuje odgovornost, poverenje ili moć,navodi Gradski zavod za javno zdravlje.
Prava deteta se krše na najrazličitije načine i na različitim nivoima: od manipulisanja decom u reklamne svrhe, političke promocije, eksploatacije dečijeg rada, nepoštovanja njihovog identiteta i integriteta do teških oblika zlostavljanja i zanemarivanja.
Nasilje nad decom u konstantnom porastu
Nasilje nad decom je u konstantnom porastu. Javlja se u različitim oblicima i pronalazi najrazličitije kanale, naročito kad je reč o nasilju koje nije vidljivo na prvi pogled, kao što je vršnjačko nasilje u školama i zlostavljanje putem interneta tzv. "cyberbulling" čega roditelji najčešće nisu ni svesni.
Kako navodi Gradski zavod za javno zdravlje, prema statistici Ujedinjenih nacija, 150 miliona devojčica i dečaka u svetu, žrtve su seksualnog nasilja, a između 133 i 275 miliona dece godišnje svedoci su nasilja u porodici.
(M.A./EUpravo zato)