Na inicijativu Ministarstva prosvete, nauke i inovacija, školski odbori osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori doneli su odluku o zabrani korišćenja mobilnih telefona tokom nastave, osim u slučajevima kada je njihovo korišćenje od strane predmetnog nastavnika predviđeno kao nastavno sredstvo za realizaciju određenih nastavnih jedinica kroz svakodnevnu pripremu. Ovo je saopšteno iz resornog ministarstva.

"Odlukom su predviđene i posebne okolnosti (hitni slučajevi, zdravstveni razlozi i sl.) u kojima učenici, po odobrenju predmetnog nastavnika ili uprave škole, mogu da koriste mobilni telefon. Narednih dana Ministarstvo prosvete, nauke i inovacija će u saradnji sa školama stvoriti neophodne pretpostavke za punu primenu donete odluke", navodi se u saopštenju, prenosi RTCG.

Navode da je uporedna praksa u nizu zemalja pokazala da ukidanje mobilnih telefona u školama generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesu, pa je sasvim očekivano i konstatovano da je došlo do povećanja broja zemalja koje, generalno ili u okviru pojedinačnih obrazovnih ustanova, uvode različite oblike delimične ili potpune zabrane korišćenja mobilnih telefona u školama.

Pored toga, na nivou Crne Gore postoje škole koje su već donele propise u vezi sa zabranom korišćenja mobilnih telefona tokom nastave, a pozitivne efekte ove odluke potvrdili su i nastavnici i roditelji, ali i sami učenici", navodi se u saopštenju.

Podsećaju da je Ministarstvo u prethodnom periodu nabavilo računarsku opremu za sve obrazovne ustanove u Crnoj Gori u vrednosti od oko sedam miliona evra, tako da će se proces digitalizacije odvijati nesmetano, a u narednom periodu planirana je nabavka nove informatičke opreme.

"Kroz brojne načine saradnje koje Ministarstvo ostvaruje sa učenicima, nastavnicima i roditeljima, jasno su definisani zajednički prioriteti svih učesnika u obrazovnom procesu koji se ogledaju u potrebi stvaranja uslova za kvalitetnije obrazovanje i što prisutniju obrazovnu komponentu škole kao institucije. U tom cilju Ministarstvo će i u narednom periodu nastaviti da intenzivno radi na sprovođenju novih mera, što će doprineti kvalitetnijem radu u školi", navodi se u saopštenju.

Evropske zemlje koje su uvele ovu praksu

Među poslednjih zemljama Evropske unije koje su zvanično uvele ovu praksu je Kipar. Učenicima u ovoj državi bi trebalo da ne bude zabranjeno da donesu telefone u školu, ali će za vreme nastave morati da ih isključe, pojasnila je ministarka.

Tokom 2023. godine Španija je takođe reagovala na upotrebu mobilnih telefona u školama tako što je uvodila potpune zabrane ili strogo regulisala uređaje. Unutar ove države, različite autonomne regije imaju različite pristupe. Neki se odlučuju za potpunu zakonsku zabranu mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama, dok drugi imaju blaži pristup.

Francuska, Italija, Portugal, Finska i Holandija takođe su uvele slične zabrane, ili planiraju u budućnosti.

Među onima koje su najavile zabranu je i Holandija. Osim mobilnih telefona, zabranjeni su i tableti i pametni satovi. Nešto pre Holandije ovu odluku je donela i finska desničarska vlada koja se obavezala da će preduzeti mere za rešavanje problema "slabih rezultata na testovima".

U Italiji su mobilni telefoni zabranjeni u decembru 2022. godine. Premijerka Đorđa Meloni tada je uporedila efekte korišćenja mobilnih telefona sa upotrebom kokaina. Prema rečima ministra obrazovanja Đuzepea Valditare njihovim korišćenjem se "omalovažava lik nastavnika kome je prioritet da vrati autoritet".

U Francuskoj je ova politika stupila na snagu početkom školske 2018/19 godine i važila je za učenike starije od 15 godina. U 2019. godini četiri države u Australiji su zabranile mobilne telefone za studente do 18 godina. U Kini deca mogu da nose mobilne telefone u školu samo uz pismenu dozvolu roditelja.

(EUpravo zato/RTCG)