Holandija od 9. decembra uvodi kontrole na svojim kopnenim granicama.

Time se pridružila Nemačkoj u cilju ograničenja ilegalne migracije, a kontrole bi trebalo da traju šest meseci.

"Vreme je da se na konkretan način pozabavimo neregularnim migracijama i krijumčarenjem migranata. Zato ćemo od početka decembra početi ponovo da uvodimo granične kontrole u Holandiji", rekla je ministarka za azil i migracije Marjolein Faber.

Državama članicama EU dopušteno je da privremeno ponovo uvedu kontrole na unutrašnjim granicama u slučaju ozbiljne pretnje.

Urušen san o Šengenu

Podsetimo, Nemačka je u septembru ponovo uvela kontrole na graničnim prelazima zbog čega su mnoge države člčanice EU negodovale jer se narušava sloboda kretanja unutar Šengena.

Iako je napomenuto da će mere trajati šest meseci, Nemačka je već imala običaj da ih produžava.

Kontrole na granici sa Austrijom su na snazi još od 2015. godine kada je krenuo talas migranata sa Bliskog istoka ka Evropi.

Sporazum o Šengenu dozvoljava privremeno uvođenje graničnih kontrola u vanrednim situacijama, a u proteklih godinu dana Nemačka je koristila Evropsko prvenstvo u fudbalu kao i Olimpijske i Paraolimpijske igre u Parizu kako bi pooštrila provere putnika.

Mnoge države su negodovale, prvenstveno Grčka.

"Nemačka je imala vrlo tolerantnu i, rekao bih, velikodušnu politiku prema migrantima što sada izaziva veliku društvenu reakciju. Odgovor ne može da bude jednostrano ukidanje Šengena i prebacivanje loptice na zemlje koje se nalaze na spoljnim granicama Evrope", kazao je grčki premijer Kirijakos Micotakis.

nemački policajci proveravaju vozila na granicama
HARALD TITTEL / AFP / Profimedia Nemački policajci proveravaju vozila na granicama

Prema njegovim rečima, umesto toga bi trebalo sprovesti Pakt EU o migraciji i azilu, obnovljeni migracijski sistem koji prepoznaje važnost čuvanja spoljnih granica Evrope.

Poljski premijer Donald Tusk je rekao da je nemački pristup neprihvatljiv.

"Poljskoj nisu potrebne jače kontrole na našoj granici, nego veća uključenost zemalja, kao što je Nemačka, u zaštitu i bezbednost evropskih spoljnih granica", dodao je.

Inače, nemačke kontrole odnose se na granice s Francuskom, Danskom, Belgijom, Holandijom i Luksemburgom.

Mere su uvedene nakon serije smrtonosnih napada noževima u Nemačkoj, koje su izvodili azilanti.

(EUpravo zato)