Na vrhu brda u severozapadnoj Mađarskoj, nalazi se opatija Panonhalma, osnovana davne 996. godine, četiri godine pre nego što je uspostavljena Mađarska kraljevina. Ova drevna benediktinska opatija čuva najstariju kolekciju knjiga u zemlji, kao i neke od najranijih i najvažnijih pisanih dokumenata u mađarskoj istoriji.
U pokušaju da spasu ovu riznicu znanja od najezde buba, restauratori povlače desetine hiljada knjiga sa polica biblioteke, stare vekovima.
Ukupno oko 100.000 ručno koričenih knjiga pažljivo se pakuje u kutije, čime započinje proces dezinfekcije koji ima za cilj da eliminiše sićušne insekte koji su se uvukli u korice i listove.
Reč je o takozvanoj. apotekarskoj bubi, poznatoj i kao "buba hlebarica", koja se inače nalazi među osušenim prehrambenim proizvodima poput žitarica, brašna i začina, ali je privlače i lepkovi na bazi želatina i skroba koji se koriste u povezivanju knjiga.
Ove bube otkrivene su u delu biblioteke u kojem se nalazi oko četvrtina od ukupno 400.000 knjiga.
"Reč je o veoma ozbiljnoj infestaciji, koja je primećena na više mesta u biblioteci. Zbog toga se kompletna kolekcija tretira kao zaražena i mora biti obrađena istovremeno", izjavila je Žofija Edit Hajdu, glavna restauratorka na projektu.
"Nikada do sada nismo imali ovako masovnu pojavu", dodala je ona.
Problem je prvi put primećen tokom rutinskog čišćenja biblioteke, kada su zaposleni primetili neuobičajen sloj prašine na policama. Ubrzo su otkrili rupe u koricama nekih knjiga, a zatim i tragove žvakanja unutar stranica -- znak da su insekti duboko prodrli u papir.
Riznica kulturnog nasleđa
Opatija Panonhalma tokom više od hiljadu godina postojanja bila je jedno od najvažnijih verskih i kulturnih središta u Mađarskoj i šire, preživela je vekove ratova i stranih okupacija, uključujući i tursku invaziju u 16. veku. Danas je uvrštena i na listu svetske baštine UNESCO-a.
Direktorka biblioteke, Ilona Ašvanji, kaže da svaki put kada uđe u ovu ustanovu, oseća duboko poštovanje prema istorijskom značaju koji ona nosi.
"Zadivljujuće je pomisliti da je biblioteka postojala ovde pre hiljadu godina i da mi danas čuvamo prvi knjižni katalog u Mađarskoj", kaže Ašvanji.
Među najvrednijim delima biblioteke nalazi se 19 kodeksa, uključujući i kompletna Biblija iz 13. veka, kao i nekoliko stotina rukopisa koji potiču iz vremena pre pronalaska štamparije u 15. veku. Tu su i desetine hiljada knjiga iz 16. veka.
Iako su najstarije i najređe knjige odvojeno uskladištene i nisu zaražene, Ašvanji ističe da je svaka šteta po kolekciju udarac za kulturno, istorijsko i versko nasleđe.
"Kada vidim knjigu koju je izgrizla buba, osećam kao da je, bez obzira na broj primeraka koji postoje, izgubljen jedan deo kulture", rekla je.
Postupak uništenja
Kako bi uništili bube, kutije sa knjigama se smeštaju u visoke, hermetički zatvorene plastične vreće, iz kojih se uklanja sav kiseonik. Nakon šest nedelja u atmosferi čistog azota, očekuje se da će svi insekti biti uništeni.
Pre nego što se knjige vrate na police, svaka će pojedinačno biti pregledana i očišćena specijalnim usisivačem. Naslovi koji su vidno oštećeni biće izdvojeni za naknadni restauratorski rad.
Klimatske promene pokrenule najezdu buba?
Opatija se nada da će biblioteku ponovo otvoriti početkom naredne godine, ali veruje da su klimatske promene glavni krivac za ovako masovnu pojavu insekata.
"Zbog viših temperatura, bube sada uspevaju da prođu kroz više razvojnih ciklusa godišnje nego ranije", objašnjava Hajdu.
Kako dodaje, do sada je uglavnom bilo problema sa buđi, ali misli da će zbog globalnog zagrevanja sve češće biti ovakve invazije insekata.
Zavet očuvanja
Život u benediktinskoj opatiji vodi se pravilima starim gotovo 15 vekova, a jedno od njih nalaže da se sva imovina manastira tretira s istom pažnjom kao i sveti sasudi na oltaru.
"To znači da imamo obavezu da damo sve od sebe kako bismo sačuvali ovu ogromnu zbirku", zaključila je Ašvanji rekavši da je svesna koliko očuvanje i zaštita ove biblioteke zaista znači.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)