Uskrs se obeležava kao najradosniji praznik u hrišćanskom kalendaru, a 2025. godine istog dana ga proslavljaju i pravoslavni i katolički hrišćani. Uskrs je dan vaskrsenja Isusa Hrista, simbol nade i pobede života nad smrću.
Crkveni obredi
Obredi su središnji deo proslave. U noći između subote i nedelje, drže se svečane liturgije i procesije, pevaju se liturgijske pesme i slavi Hristovo vaskrsenje.
Za pravoslavne vernike, Uskrs počinje ponoćnom liturgijom Polnoćkom ili Ponoćkom, dok je nedeljna liturgija često karakteristična po tome što se nosi sveća sa vatrom koja se pozdravlja sa "Hristos vaskrse!" i odgovara "Vaistinu vaskrse!".
Katolici, odlaze na misu u noći između subote i nedelje, poznatu kao Vigilija, koja uključuje blagoslov vatre i paljenje uskršnje sveće.
Farbanje jaja
Oslikavanje jaja je možda najprepoznatljiviji simbol Uskrsa. Jaja su simbol novog života i vaskrsenja, a postoje brojne tehnike od kojih su neke simbol svojih zemalja. U pravoslalju, običaj je da jedno crveno jaje ostaje u kući do sledećeg Uskrsa, kao čuvarkuća.
Porodična okupljanja
Uskrs je vreme kada se okupljaju porodice, dele obroci i okupljaju zajedno u duhu ljubavi i zajedništva. U oba slučaja, to je vreme za slavlje u društvu najbližih. Uskrs je razlog za okupljenje porodica i familija i vreme za uživanje u hrani i raznim đakonijama koje domaćice pripremaju za taj dan.
Običaji u Evropi
Evropa je bogata raznolikim običajima koji prate proslavu Uskrsa, a svaka zemlja ima svoje specifične tradicije koje se prenose s generacije na generaciju. Neki običaji su povezani sa religioznim ritualima, dok drugi imaju folklorni ili simbolički karakter, ali svi oni čine Uskrs posebnom proslavom u svakom kutku Evrope.
Poljska: Święconka - Blagoslov hrane
U Poljskoj, običaj blagoslova hrane na Veliku subotu, poznat kao Święconka, vrlo je popularan. Veruje se da blagoslov hrane donosi zdravlje i sreću u domu tokom godine.
U poljskoj crkvi se donose korpe pune hrane - jaja, hleba, kobasica, šunke i često se dodaju i cveće, sveći i ponekad mali simboli poput jagnjeta. Nakon blagoslova, porodice obično priređuju obilan uskršnji obrok.
Češka i Slovačka: Pomlázka - Tuča grančicama
U Češkoj i Slovačkoj postoji tradicija koja se zove Pomlázka, gde mladi momci u ponedeljak nakon Uskrsa odlaze od vrata do vrata i "tuku" devojke grančicama vrbe. Veruje se da će to doneti devojkama zdravlje i lepotu, a devojke uzvraćaju darovima poput jaja, rakije ili čokolade. Ovaj običaj se povezuje sa simbolikom buđenja prirode i plodnosti.
Mađarska: Sprinkling - Polivanje vodom
U Mađarskoj, kao i u nekim drugim srednjoevropskim zemljama, postoji običaj polivanja vodom na Uskrs. U ponedeljak nakon Uskrsa, momci "poprskaju" devojke vodom. U nekim delovima zemlje, običaj se čak smatra simbolom "čišćenja" i obnove, dok u nekim regijama voda ima simboliku plodnosti. Takođe, devojke odgovaraju darovima.
Velika Britanija: Egg rolling
U Velikoj Britaniji, običaj darivanja i ukrašavanja uskršnjih jaja veoma je popularan. U nekim delovima zemlje, postojala je tradicija egg rolling - bacanje jaja niz brdo. Smatrano je da je pobednik onaj čije jaje se najdalje kotrlja bez da se razbije. Takođe, jaja su često ukrašena i daruju se rodbini i prijateljima.
Španija: Uskršnje procesije
Španija je poznata po velikim i dramatičnim uskršnjim procesijama, naročito u gradovima poput Sevilje. Uskrs u Španiji obeležava se uz dugačke verske procesije koje prolaze kroz ulice sa kipovima Svetih, a učesnici oblače posebne pokrivene mantile poznate kao nazareno ili penitentes. Ove procesije su deo tradicionalnih hodočašća i veoma su emotivne i značajne za špansku kulturu.
Italija: Scoppio del Carro - Eksplozija kola
Scoppio del Carro, što znači "eksplozija kola", tradicionalna je uskršnja ceremonija koja se vekovima održava u Firenci.
Na Uskrs se velika, ukrašena drvena kola puna vatrometa, poznata kao Brindellone, dovlače do katedrale Santa Maria del Fiore uz pratnju svečane povorke i ukrašenih volova. Tokom uskršnje mise, sveštenik zapali fitilj na mehaničkoj golubici – simbolu Svetog Duha – koja klizi niz sajlu iz crkve i udara u kola ispred, izazivajući spektakularnu eksploziju vatrometa. Veruje se da uspešan vatromet donosi sreću i plodnu godinu.
Ova svečanost potiče još iz 11. veka, kada su krstaši iz Jerusalima doneli sveti oganj kao simbol uskrsnuća i nade. Tokom vremena, običaj se razvio u današnji spoj religije, pirotehnike i narodne tradicije. Scoppio del Carro danas okuplja hiljade gledalaca i prenosi se uživo, ostajući jedan od najupečatljivijih primera živog folklora u Italiji.
Nemačka: Uskršnji zec i jaja
U Nemačkoj, tradicija uskršnjeg zeca potiče od 18. veka. Nemački običaj je da zec, kao simbol plodnosti, donosi uskršnja jaja. Uskršnja jaja se sakrivaju po dvorištima, a deca ih traže na Uskrs. Zec je, dakle, vrlo važan deo nemačkih uskršnjih tradicija, baš kao i u mnogim drugim zemljama.
Francuska: Les Cloches de Pâques - Uskršnja zvona
Les Cloches de Pâques (Uskršnja zvona) je francuska uskršnja tradicija koja spaja religioznu simboliku sa darivanjem dece. Prema legendi, crkvena zvona u Francuskoj ne zvone od Velikog petka do Uskrsne nedelje, u znak žalosti zbog Hristove smrti. Kaže se da za to vreme "odlaze u Rim" da prime blagoslov od Pape, a zatim se na Uskrs vraćaju i "leteći iz Rima", donose uskršnja jaja, čokoladne figure i druge slatkiše deci, ostavljajući ih po baštama i kućama. Ova legenda se koristi kako bi se objasnilo zašto zvona ne zvone tokom Velikog petka i Velike subote.
Na sam Uskrs, kada se zvona ponovo oglase, to označava radost i slavlje zbog Hristovog vaskrsenja. Deca tada tragaju za slatkišima koje su im "zvona donela", slično uskršnjem lovu na jaja u drugim zemljama. Ova tradicija je duboko ukorenjena u francuskoj kulturi i predstavlja spoj verske simbolike i porodične radosti, prenoseći poruku nade, obnove i zajedništva.
Norveška: Påskekrim - Uskršnji kriminalistički roman
U Norveškoj postoji jedinstven običaj poznat kao Påskekrim (uskrsni kriminal), gde se na Uskrs često čita kriminalistička literatura ili gleda kriminalistička serija. Ovaj običaj je počeo kao marketinška kampanja 1920-ih, ali se brzo proširio i postao tradicionalni deo proslave Uskrsa. U Norveškoj je tokom Uskrsa vrlo popularno gledati krimi-serije na televiziji ili čitati detektivske romane.
Portugal: Compasso - Poseta kućama
U Portugalu postoji običaj Compasso, kada sveštenici odlaze od kuće do kuće uoči Uskrsa kako bi blagoslovili domove. U nekim mestima, porodice ostavljaju otvorene prozore i vrata, verujući da će blagosloviti njihove domove. Nakon blagoslova, svi obavezno sede zajedno za stolom i dele obrok.
(M.A./EUpravo zato)