Srbija proslavlja Dan državnosti, odnosno praznik Sretenje. Zato će narednih tri dana sve biti u tom znaku, a kako je državni praznik i zakon su propisani neradni dani, valja ovo vreme kvalitetno iskoristiti. Ako niste uplatili putovanje, isplanirali obilazak zemlje ili porodice, i na primer, u Beogradu ste, imaćete priliku da besplatno obiđete mnoge muzeje širom prestonice.

Mi smo otkrili koji su to – i koje izložbe možete u njima pogledati.

Narodni muzej

U srcu grada smešten je Narodni muzej – mesto kojem se uvek rado vraćamo, jer u njegovoj kolekciji umetničkih dela nalazimo nepresušnu inspiraciju. Tokom praznika, muzej će biti domaćin brojnih besplatnih događaja, uključujući izložbe, radionice, razgovore i koncerte.

Stručno vođenje "180 godina Narodnog muzeja: Umetnost u koraku sa vremenom" održaće se 13. februara u 18 časova.

Za najmlađe je 15. februara pripremljena samostalna radionica otvorena za decu svih uzrasta, s početkom u 12 časova. Takođe, istog dana u 13 časova biće održana radionica "Priroda u Narodnom muzeju", dok je u 18 časova planirano stručno vođenje "Umetnost u doba Nemanjića".

Ljubitelji pozorišta moći će da uživaju u muzejskoj monodrami "Moj otac Vuk Karadžić", koja će se održati 16. februara u 12 časova, u Muzeju Vuka i Dositeja, u Gospodar-Jevremovoj 21.

Muzej savremene umetnosti

Muzej savremene umetnosti pridružuje se akciji besplatnog ulaza povodom Sretenja, omogućavajući posetiocima da 15. i 16. februara uživaju u bogatom programu i raznovrsnim edukativnim sadržajima. U okviru tekućih izložbi, poput Dualnost Milene Pavlović Barili, Aktivitet: 100 godina nadrealizma, Trag kao zapis i simbol – Ana Viđen, Oto Bihalji – Merin: Morao sam biti prisutan i Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide, biće organizovana stručna vođenja, predavanja i radionice.

Subota, 15. februar, biće posvećena različitim edukativnim programima, a od 12 do 14 časova najmlađi posetioci moći će da učestvuju u dečjim radionicama inspirisanim aktuelnim izložbama, namenjenim uzrastu od 7 do 14 godina. U isto vreme, u zgradi Muzeja na Ušću biće održano tematsko vođenje Visoka umetnost i visoka moda: Američki san Milene Pavlović Barili, koje vodi istoričar umetnosti Stefan Žarić.

Nakon toga, u 13 časova sledi javno predavanje Skulpture u terakoti za javni prostor – prednosti i nedostaci, koje je deo izložbe Ane Viđen, a gost predavač biće vajar Slobodan Kojić. U isto vreme, kustosi Miroslav Karić i Senka Latinović vodiće posetioce kroz izložbu Oto Bihalji – Merin: Morao sam biti prisutan.

Popodnevni program donosi dodatna stručna vođenja – u 17 časova posetioci će imati priliku da uz kustosa Miroslava Karića saznaju više o izložbi Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide, dok će u 18 časova kustoskinje Una Popović, Aleksandra Mirčić i Žaklina Ratković predstaviti izložbu Aktivitet: 100 godina nadrealizma.

Muzej savremene umetnosti
Muzej savremene umetnosti u Beogradu Foto: Marko Beric / Panthermedia / Profimedia

U nedelju, 16. februara, posetioci će moći da prisustvuju javnim vođenjima kroz aktuelne izložbe – od 13 časova na srpskom jeziku i od 16 časova na ruskom jeziku.

Muzej Jugoslavije

Ulaz u Muzej Jugoslavije na Dan državnosti biće besplatan za sve posetioce. Oni organizuju u subotu panel-diskusiju pod nazivom "Kako smo čuvali Jugoslaviju - nasleđe iz perioda 1934-1941. u muzejskim zbirkama i privatnim kolekcijama" s početkom u 14 časova. Izlaganja kustosa, kolekcionara i stručnjaka iz Srbije i regiona ponudiće uvid u načine na koje se kolektivno sećanje oblikovalo kroz institucionalno i individualno kolekcioniranje. Diskusija će otvoriti pitanja o sudbini i značaju materijalnog i nematerijalnog nasleđa iz perioda između atentata na kralja Aleksandra I i početka Drugog svetskog rata. Nakon diskusije, u 16 časova, posetioci će moći da prisustvuju stručnom vođenju kroz izložbu "Čuvajte (mi) Jugoslaviju".

Etnografski muzej

Etnografski muzej neće naplaćivati karte tri dana 15, 16. i 17. februara. Kod njih je svakog ponedeljka slobodan ulaz. Specijalno ovim povodom postavljena je nova izložba "Srpski krasnopis - kultura ćirilice".

U Etnografskom muzeju može se pogledati i interakvitna izložba povodom 120 godina od prve stalne postavke "Memorija – terenska istraživanja Etnografskog muzeja", koja simbolično prikazuje posao kakav su obavljali kustosi, sam proces istraživanja narodne kulture, kao i prikupljanje građe.

Posetioci mogu videti i stalnu postavku pod nazivom "Tradicionalna kultura Srba u 19. i prvoj polovini 20. veka", koja objedinjuje eneterijere i eksterijere kroz makete kuća, prikazane zanatske radionice, gradske nošnje i modele stanovanja, tvrdi se u saopštenju.

Navedeno je da posetioci mogu videti dve gostujuće izložbe. Jedna je "Odvažne" – multimedijalni umetničko-interaktivni projekat inspirisan ženama koje su ostavile neizbrisiv trag u istoriji Srbije, kao pioniri u svojim profesijama ili prve sposobne da se izbore za pravo na visoko obrazovanje.

Stubići ispred Etnografskog muzeja su obojeni u motivima pirotskog ćilima
Foto: EUpravo zato/Nataša Pavlović

Druga gostujuća izložba je Narodnog muzeja iz Smederevske Palane. Pod nazivom "Muzika prijateljevih koraka", čija je temu poseta velike delegacije iz francuskih gradova Beogradu i Smederevskoj Palanci 1926. godine.

U Manakovoj kući, koja je deo muzeja, počeće sa radom tromesečna radionica kaligrafije. Posetioci mogu da pogledaju i stalnu postavku "Narodne nošnje i nakit centralnog Balkana sa kraja 19. i početka 20. veka".

Ulaz je besplatan u subotu, a Manakova kuća neće raditi za posetioce nedeljom i ponedeljkom.

Vojni muzej

Povodom Sretenja - Dana državnosti Srbije ulaz u Vojni muzej na Kalemegdanu biće besplatan za sve posetioce 15. i 16. februara.

Građani će od 10.00 do 17.00 časova u delu stalne izložbene postavke moći da pogledaju eksponate posvećene Prvom i Drugom srpskom ustanku, ali i da vide naoružanje i vojnu opremu ustanika, među kojim se posebno izdvaja oružje Hajduk Veljka Petrovića i drugih značajnih ličnosti iz oba ustanka. Takođe, posetioci će biti u prilici da vide i dva topa koja su imala veliku ulogu u pobedama srpske vojske.

Poseban segment izložbe zauzimaju i uniforme tog vremena - od svečanih narodnih nošnji do uniformi nakon uvođenja regularnih trupa zaključno s krajem Drugog srpskog ustanka.

Posetioci će moći da vide i originalne ustaničke zastave i sve zvanične zastave moderne srpske države, koje su nošene od prvih ustaničkih dana.

Muzej afričke umetnosti

Muzej afričke umetnosti pripremio je poseban program i besplatan ulaz za sve posetioce tokom vikenda, 15. i 16. februara. Praznične dane upotpuniće stručno vođenje kroz aktuelnu tematsku izložbu "Kanga – tkanine koje govore", koje će se održati u nedelju, 16. februara, u 11 časova.

(EUpravo zato)