Događaj Nedelja zelene diplomatije u Srbiji koji je krenuo i traje do 24. novembra organizuje Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, u partnerstvu sa lokalnim akterima i razvojnim institucijama, okuplja čitav spektar srpskog civilnog društva u konstruktivnom dijalogu o ekološkoj tranziciji.
Zamišljena kao sinergija, ova kampanja nudi građanima, mladima, udruženjima, nevladinim organizacijama, naučnicima, akademskom sektoru, lokalnim vlastima i medijima, jedinstvenu priliku da se uključe u edukativne, kreativne i praktične aktivnosti, uz povezivanje sa evropskim i globalnim ekološkim inicijativama.
Promovisanjem zelenih politika, pravedne energetske tranzicije i očuvanja biodiverziteta u skladu sa globalnim ciljevima kao što su Pariski sporazum i Agenda za održivi razvoj 2030, učesnici će moći aktivno da doprinesu prenošenju i primeni evropskih ciljeva u Srbiji, od smanjenja emisije ugljenika do promovisanja održivog upravljanja resursima.
Tokom ovih deset dana, program će se baviti ključnim temama ukorenjenim u evropskim inicijativama i politikama, kao što su klimatske promene, energetska tranzicija, zelene inovacije, cirkularna ekonomija i očuvanje biodiverziteta. Za sve učesnike, program nudi mogućnosti za edukaciju, istraživanje i delovanje. Raznoliki i komplementarni događaji – od praktičnih aktivnosti do dijaloga sa stručnjacima, naučnicima, aktivistima i kreatorima politike – podstiču značajnu interakciju i saradnju sa lokalnim zajednicama i organizacijama, osnažujući učesnike da pokreću održiva rešenja.
U Evropskoj kući u Beogradu će biti održane diskusije o ekologiji u književnosti, filmske projekcije o ekološkom aktivizmu, kao i edukativne radionice koje će upoznati decu sa važnostima pčela za očuvanje prirode. Biće organizovani i paneli o ulozi zelenih poslova u tranziciji ka održivom društvu, uz predstavljanje evropskih politika i inicijativa koje omogućavaju razvoj zelenih radnih mesta.
Posebna pažnja posvećena mladima
U Evropskoj kući u Nišu, učesnici će imati priliku da učestvuju u interaktivnoj igri koja povezuje globalne ciljeve održivog razvoja sa lokalnim akcijama, a takođe će biti održana i edukacija o upravljanju otpadom i njegovoj primeni na nivou opština.
Pre svega, Nedelja zelene diplomatije 2024. nije samo prilika za isticanje suštinskih inicijativa, već i poziv na akciju. Ono što čini Evropsku nedelju zelene diplomatije posebno značajnom jeste povezanost sa konkretnim ekološkim akcijama: u Sremskim Karlovcima će biti posađeno 30 novih stabala, a na Zlatiboru će se sprovesti aktivnosti zaštite Zlatnog bora, ugrožene vrste. Radionice o izradi kućica za sove u Sokobanji i Nišu, kao i edukacija o očuvanju močvara u Beogradu, podsećaju nas na to koliko je važno da čuvamo biološku raznovrsnost i zdravlje naših ekosistema.
Posebna pažnja je posvećena mladima kroz radionice, igre i filmove koji im pomažu da bolje razumeju ulogu koju oni mogu da imaju u svetlu klimatskih promena i prolagođavanju razvoja, zapošljavanja i ekonomije, za njihovu budućnost i buduće generacije. U tom smislu, Nedelja zelene diplomatije će se takođe fokusirati na ulogu medija, njihovu moć i kapacitet da transformišu i razviju narative koji omogućavaju promene.
Za detalje o svakom događaju i načinima na koje možete da učestvujete, informišite se na .
(EUpravo zato/EU u Srbiji)