Da li si mlada osoba koja želi da napravi promenu u svom okruženju promovisanjem različitosti i inkluzije? Ako je tvoj odgovor DA, onda je ovo jedinstvena prilika za tebe da zajedno sa još 74 mladih iz različitih zajednica izgradiš svet jednakih mogućnosti.
Povodom obeležavanja 75. godišnjice Saveta Evrope, okupljamo 75 mladih pripadnika nacionalnih manjina na događaju pod nazivom "75+ koraka ka jednakim mogućnostima", koji će se održati u Sjenici od 15. do 17. novembra 2024. godine.
Događaj se realizuje u okviru projekta "Borba protiv diskriminacije i promocija različitosti u Srbiji" koji je deo zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope "Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku", u saradnji sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Budi deo promene – prijavi se sada i zajedno napravimo 75+ koraka ka jednakim prilikama!
Prijavu možeš podneti popunjavanjem onlajn formulara do ponedeljka, 04. novembra 2024.godine.
O čemu se radi?
Ovaj događaj je posvećen promociji različitosti i interkulturnog dijaloga. Kroz interaktivne radionice, diskusije i zajednički rad, imaćeš priliku da se povežeš sa mladima iz različitih zajednica i doprineseš izgradnji tolerantnijeg i inkluzivnijeg društva. Naše zajedničke ideje postaće konkretni koraci ka jednakim prilikama za sve.
Zašto baš ti?
Mladi su pokretači i nosioci promena, i baš zbog toga su nam tvoja perspektiva i iskustvo ključni. Ovaj događaj pruža platformu da se i tvoj glas čuje, da razviješ veštine liderstva, da učiš od drugih i da zajedno osmislimo akcije koje ćemo sprovesti u svojim lokalnim zajednicama. Učešćem u osmišljavanju i realizaciji ovih akcija tvoje ideje će činiti jedan od 75 (is)koraka ka pravednijem društvu.
O događaju
Jedan od glavnih ciljeva ovog događaja je da se mladi iz različitih manjinskih grupa povežu, bolje upoznaju i razumeju jedni druge. Zajedno ćemo raditi na stvaranju solidarnosti među zajednicama, jer samo zajedničkim naporima možemo izgraditi društvo u kojem su svi ravnopravni. Upoznaćeš mlade sa sličnim izazovima iz različitih krajeva Srbije i kroz zajednički rad, razmenu iskustava i ideja, osnažićete jedni druge za dalju borbu za prava manjinskih grupa.
Ko može da se prijavi?
Poziv je otvoren za sve mlade uzrasta od 15 do 30 godina, pre svega pripadnike nacionalnih manjina.
Kako da se prijaviš?
Svi zainteresovani učesnici/ce mogu se prijaviti popunjavanjem prijavnog formulara, koji je dostupan na sledećem linku: onlajn formular.
Rok za podnošenje prijava je ponedeljak 4. novembar 2024. godine. Svi prijavljeni kandidati biće obavešteni o ishodu selekcije najkasnije do 7. novembra 2024. godine.
Troškovi i logistika
Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu za sve učesnike/ce pokriva troškove prevoza, smeštaja i ishrane tokom trajanja događaja. Sve dodatne informacije o logističkim detaljima biće poslate odabranim učesnicima nakon završetka procesa selekcije. Sve radionice se održavaju na srpskom jeziku.
Za učesnike mlađe od 18 godina biće potrebna saglasnost roditelja/staratelja.
O projektu
Projekat "Borba protiv diskriminacije i promocija različitosti u Srbiji" je usmeren na pružanje kontinuirane podrške reformama zakonodavstva i politika u cilju suzbijanja diskriminacije i zaštite prava nacionalnih/etničkih/jezičkih manjina; jačanje kapaciteta korisnika u borbi protiv govora mržnje i zločina iz mržnje; promovisanje i zaštita prava ugroženih društvenih grupa, uključujući mlade, Rome i LGBTI osobe.
Projekat interveniše u skladu sa standardima i preporukama Saveta Evrope, posebno sa standardima i preporukama Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) i Savetodavnog komiteta za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina (ACFCNM) ipruža podršku korisnicima u Srbiji u njihovim nastojanjima da se pridržavaju pravnih tekovina Evropske unije u okviru procesa proširenja.
Ovaj program obuhvata niz aktivnosti usmerenih na jačanje kapaciteta institucija, nezavisnih institucija i organizacija civilnog društava na centralnom i lokalnom nivou da unaprede društveni dijalog i povećavaju učešće nacionalnih manjina u procesima donošenja odluka, sa posebnim fokusom na mlade.