Poseban partner ovogodišnjeg Sajma je Evropska unija, koja u svom paviljonu u hali 1 organizuje brojne aktivnosti, panele i sesije. Najvažnije od njih čitaocima donosi EUpravo zato, komunikaciona platforma koja doprinosi boljem međusobnom razumevanju Evropske unije i Srbije, koja takođe ima svoj štand na ovoj regionalno značajnoj manifestaciji.

Senzori i roboti

Drugi sajamski dan na u paviljonu EU započet je pričom o senzorima i robotima u savremenoj poljoprivredi.

Prezentaciju o senzorima koji se razvijaju na institutu BioSens, o njihovoj primeni u različitim oblastima, sa posebnim fokusom na poljoprivredu i o robotima na kojima su ovi senzori našli konkretnu primenu, a koji omogućavaju poljoprivrednicima da na jednostavan način prikupljaju podatke o stanju zemljišta na svojim parcelama, kao i o sveukupnom 'zdravstvenom' stanju useva, držao je Goran Kitić, rukovodilac Centra za senzorske tehnologije.

"Senzori su tu da daju realnu informaciju slike sa terena. Poljoprivredni proizvođači i njihovi savetodavci su onda u dobrom položaju jer na osnovu senzora mogu da imaju realnu sliku na terenu i na osnovu toga donesu odluku koju agrotehničku meru da primene i kada. Na taj način se postavlja optimizacija proizvodnje i na taj način se održava održivost poljoprivredne proizvodnje i efikasnost”, rekao je Kitić za EUpravo zato.

Goran Kitić, rukovodilac Centra za senzorske tehnologije
EUpravo zato Goran Kitić, rukovodilac Centra za senzorske tehnologije

Još jedan panel u agenda je bio posvećen inovacijama. Na panelu "AgAR – Univerzalna robotska platforma" predstavljena je platforma namenjena za poljoprivredu, koja obećava revolucionarne promene u ovoj industriji. Ova inovativna platforma omogućava integraciju različitih dodataka za obavljanje različitih poslova, poput branja i košenja, čime se značajno povećava efikasnost i produktivnost poljoprivrednih poslova. Univerzalnost platforme otvara nove mogućnosti za poljoprivrednike jer se prilagođava specifičnim potrebama njihovih farmi.

Regionalna saradnja

Ambasada Savezne Republike Nemačke organizovala je panel na temu regionalne saradnje u oblasti poljoprivredne politike u okviru dijaloga o poljoprivrednoj politici na relaciji Nemačka – Jugoistočna Evropa.

Učesnik panela, regionalni savetnik za poljoprivredu ambasada Nemačke, Frank Miler, je na pitanje kako njegova zemlja doprinosi razvoju poljoprivrednih politika u zemljama Zapadnog Balkana kroz regionalnu saradnju, za EUpravo zato rekao da doprinose na razne načine.

"Imamo regionalni pristup, naš glavni projekat je Agriculture policy dialog i poderžavamo rad raznih radnih grupa na različite teme: zakonodavstvo u vinarstvu, organska poljoprivreda, i na veoma značajnu temu za ceo region - adaptacija na klimatske promene".

Kako do IPARD podsticaja?

Na panelu o funkcionisanju IPARD III programa i procesu prijavljivanja za IPARD 2021-2027, učestvovali su stručnjaci iz različitih sektora. Rastko Cenić, samostalni savetnik za programiranje mera IPARD programa, govorio je o unapređenju konkurentnosti kroz ove mere. Nataša Pantić iz Sektora za odobravanje projekata detaljno je objasnila procedure i kriterijume za prijavljivanje. Dejan Cerovina iz Sektora kontrole na licu mesta podelio je iskustva i dobre prakse iz dosadašnje kontrole projekata, dok je Aleksandra Milić iz Sektora za odobravanje plaćanja podsticaja istakla važnost blagovremenih i transparentnih plaćanja korisnicima.

EU kuhinja

U okviru EU kuhinje, predstavnici ambasada država članica Evropske unije pripremaju za posetioce omiljena jela svojih nacionalnih kuhinja.

U nedelju je kobasice i perece spemala Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji. Predstavnici Ambasade Poljske spremali su pierogi, jedan od njihovih najpoznatijih specijaliteta koji ponosno pripremaju od 13. veka i koji ima čak svog zaštitnika, svetog Hijacinta. Zamenica šefa delegacije Evropske unije u Srbiji, Plamena Halačeva, napravila prisutnima ukusnu gibanicu.