Evropski lideri sastaće se 26. i 27. juna u Briselu na presudnom samitu Evropskog saveta (EUCO), na kojem će doneti strateške odluke o odgovoru EU na sve izazovniji geopolitički i geoekonomski kontekst. Samit predstavlja jedinstvenu priliku da se postavi pravac ka strateškoj autonomiji Evropske unije kroz objedinjeni pristup ključnim pitanjima: bezbednosti, odbrani, konkurentnosti i dekarbonizaciji.
Klima kao središte evropskih izazova
Tačno godinu dana nakon što su evropski lideri usvojili Stratešku agendu EU, samit u junu dolazi u trenutku velike neizvesnosti. Globalni poredak se menja, a promene u pristupu SAD pitanjima poput Ukrajine, trgovine i klime dodatno pojačavaju potrebu za evropskom samostalnošću i stabilnošću. U eri geopolitičke fragmentacije, ekonomske nestabilnosti i ubrzanih klimatskih promena, EU mora da bira: povlačenje ili izgradnju otpornosti.
Dekarbonizacija, osim što se bavi egzistencijalnim rizikom klimatskih promena, nudi put ka energetskoj sigurnosti, smanjenju troškova i jačanju tehnoloških kapaciteta. Ipak, do sada je pristup lidera bio reaktivan – ublažavanjem zelenih zakona uprkos pozivima biznisa, investitora i civilnog društva da se održi ambicija.
U 2023. godini, skoro 30 posto rasta BDP-a EU poteklo je iz sektora čiste ekonomije. Oslanjajući se na ovu dinamiku, lideri EU mogu podstaći konkurentnost, smanjiti zavisnost od fosilnih goriva i ojačati stratešku autonomiju Unije kroz koordinisanu bezbednosnu strategiju.
Međunarodni značaj klimatske akcije
Jasna posvećenost klimatskim ciljevima EU ne samo da jača odnose sa globalnim partnerima, već šalje signal stabilnosti i dugoročne orijentacije ka održivosti. Međutim, EU kasni – već godinu dana nije predstavila zakonodavni predlog za klimatski cilj za 2040. godinu, a rizikuje i da propusti septembarski rok za ažurirani Nacionalno utvrđeni doprinos (NDC), koji treba da se uključi u izveštaj Ujedinjenih nacija na COP30.
Ključni trenuci u narednim mesecima
Pripreme za junski samit već su počele. Ministarski sastanci 27. maja i 24. juna postaviće temelje za agendu i zaključke samita. Očekuje se da Evropska komisija nakon izbora u Poljskoj 1. juna predstavi predlog cilja za 2040. godinu, dok bi Savet ministara za zaštitu životne sredine 17. juna mogao da otvori formalne rasprave.
Do septembra se očekuje i finalizacija EU NDC za 2035. godinu, što bi mogla da zaključi nova danska predsedavajuća EU, u slučaju da se postigne politički konsenzus. Uz to, Komisija 25. juna planira da predstavi izmene u pravilima o državnoj pomoći, a 16. jula i predlog novog višegodišnjeg budžeta EU za period 2028–2035.
Samit kao prekretnica evropske budućnosti
Samit 26–27. juna dolazi između ključnih međunarodnih dešavanja: samita G7 (15–17. jun), NATO samita (24–25. jun), kao i predstojećeg samita EU–Kina u julu. Lideri EU će imati priliku da povežu bezbednosne izazove sa energetskom tranzicijom i time ojačaju međunarodno poverenje u evropski kurs ka dekarbonizaciji i multilateralizmu.
Evropa može iskoristiti ovu prelomnu tačku da pređe iz reaktivnog u proaktivan pristup – pružajući jasne signale investitorima, štiteći svoje građane, gradeći nova međunarodna partnerstva i osiguravajući stabilnu budućnost u nestabilnom globalnom okruženju.
(EUpravo zato.rs)