Na stranačkom kongresu koji je protekao bez iznenađenja, budući nemački kancelar Fridrih Merc predstavio je tim koji će voditi Nemačku – CDU će kontrolisati sedam od 17 ministarstava i kancelarijat, čime ova stranka dobija poluge moći koje mogu znatno uticati na odnose sa EU. Za šefa kabineta izabran je Torsten Fraj, dugogodišnji Mercov saborac, koji postaje ključna figura iz senke nove administracije.

Ministri će položiti zakletvu odmah nakon što Merc bude izabran u Bundestagu 6. maja, što se smatra gotovo sigurnim.

Kao ekonomski motor Evropske unije i njena najmnogoljudnija članica, svaka politička odluka Nemačke pažljivo se prati, ne samo u institucijama EU, već i u ostalih 26 država članica, piše briselski Euractiv.

Pošto je obezbedio ključna ministarstva, spoljnih poslova, ekonomije i unutrašnjih poslova, Merc sada ima priliku da nametne jedinstveniju nemačku agendu u Briselu i sam upravlja tim kursom. Preostale dve partije iz velike koalicije, bavarska sestrinska stranka Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Socijaldemokratska partija (SPD), vodiće tri, odnosno sedam ministarstava.

Ključni ministri iz redova demokršćana

Ministar spoljnih poslova, Johan Vadeful, iskusni parlamentarac, stručnjak za spoljnu politiku i odani čovek Fridriha Merca, trenutno je zamenik predsednika poslaničke grupe CDU. Otvoreno je kritikovao ruskog predsednika Vladimira Putina i snažno se zalagao za kontinuiranu podršku Ukrajini. Kao bivši član Parlamentarne skupštine NATO-a, njegovo opredeljenje ka transatlantskom savezu je očigledno.

"Amerika će na kraju shvatiti da u sukobu sa Kinom i njenim saveznikom Rusijom može pobediti samo ako sarađuje sa Evropom", izjavio je za list FAZ. Biće prvi demokršćanin na čelu Ministarstva spoljnih poslova posle skoro 60 godina.

Državni sekretar za Evropu, Ginter Kiršbaum, član je upravnog odbora Evropske narodne partije i bivši predsednik Odbora Bundestaga za evropska pitanja tokom 14 godina. Podređen direktno ministru spoljnih poslova, biće zadužen za sve što se tiče EU, uključujući stav Nemačke o reformama i proširenju Unije. 

krichbaum_gunther_gross.jpg
Foto: Foto: bundestag.de

Nije nepoznato ime u evropskim krugovima, ali jeste poznat po oprezu naročito kada je proširenje EU u pitanju.

"Nije datum taj koji odlučuje o pristupanju, već da li zemlja ispunjava sve kriterijume, naročito u oblasti vladavine prava", rekao je o proširenju.

Ministar unutrašnjih poslova, Aleksandar Dobrindt, dugogodišnji član Bundestaga od 2002. i istaknuti član CSU, bio je i generalni sekretar i predsednik poslaničke grupe te stranke. Zalaže se za strožu kontrolu granica i više puta je kritikovao način na koji EU upravlja migracijom. Na ovoj funkciji, on postaje i "politički šef" nemačke savezne policije.

Ministarka ekonomije, Katarina Rajhe, iskusna političarka CDU, bila je poslanica od 1998. do 2015. godine, a zatim prešla u privatni sektor. Vodila je udruženje energetskih kompanija, a poslednjih godina je predsedavala upravnim odborom kompanije Vestenerdži. Sada se vraća u politiku kako bi povela Ministarstvo ekonomije i energetike i pokušala da izvuče nemačku ekonomiju iz krize što, ocenjuju stručnjaci, nije nimalo lak zadatak.

Ostali ministri iz redova CDU i CSU

Ministar saobraćaja, Patrik Šnider, bivši gradonačelnik i poslanik sa skoro 15 godina iskustva, od čega 13 u Odboru za saobraćaj. Najveći izazov mu je upravljanje projektom vrednim 500 milijardi evra za obnovu dotrajalih mostova i železničke mreže.

Ministarka zdravlja, Nina Varken, pravnica i poslanica Bundestaga od 2013. (sa kratkim prekidom), učestvovala je u radu parlamentarnog odbora za praćenje pandemije 2021. godine. Ipak, zbog manjka iskustva u zdravstvu, njeno imenovanje je iznenadilo mnoge.

Ministarka za istraživanje i svemir, Doroti Ber, bivša državna sekretarka za digitalizaciju u vladi Angele Merkel, u Bundestagu je od 2002. i visoko pozicionirana članica CSU. Bila je ključna u pregovorima oko nove koalicije.

Ministar poljoprivrede, Alojz Rajner, po struci je mesar. Politikom se bavio u Odboru za poljoprivredu Bundestaga između 2013. i 2021. Markus Zeder ga je izabrao jer je poljoprivreda bila jedno od glavnih predizbornih pitanja u Bavarskoj.

Ministarka obrazovanja, Karin Prijen, od 2017. godine bila je ministarka obrazovanja u nemačkoj pokrajini Šlezvig-Holštajn. Sada preuzima istoimeno ministarstvo na saveznom nivou.

(EUpravo zato.rs)