Ako bi ovih dana bio održan referendum o ulasku Srbije u Evropsku uniju, prema najnovijem istraživanju CeSID-a, 46 odsto građana bi glasalo "za", dok bi 44 odsto bilo protiv.
Razlika između onih koji podržavaju i onih koji se protive članstvu nikada nije bila manja.
Podrška evropskim integracijama bila je najveća kada je Brisel odlučio da ukine vize za Srbiju, tada je podrška prelazila 70 odsto. Najniža je bila u periodima kada su haški optuženici izručivani.
Nebojša Lazarević iz Centra za evropske politike ocenjuje za RTS da tema evropskih integracija više ne izaziva rasprave kao nekada.
"Kada se govori o konkretnim politikama EU, kao što su zaštita potrošača ili životne sredine, tada se građani uglavnom izražavaju pozitivno i pitaju kada će i kod nas postojati slični standardi. Ali kada se tema postavi politički, odmah se javlja ideološka podela, jedni to podržavaju, drugi osećaju odbojnost", kaže Lazarević.
Aleksandra Joksimović iz Centra za spoljnu politiku dodaje da bi, ako pitate građane gde bi voleli da žive oni ili njihova deca, veliki procenat izabrao neku od zemalja EU, što, po njenim rečima, govori o suštinskoj podršci evropskom putu.
Stav građana o protestima i reakciji EU
Istraživanje je obuhvatilo i aktuelna dešavanja u Srbiji.
36 odsto građana smatra da EU treba jasno da podrži studentske proteste, dok 60 odsto smatra da je ispravno podržati pravo na proteste, ali bez mešanja u unutrašnja pitanja Srbije.
Otvaranje klastera 3 - šta bi to značilo za Srbiju?
Nijedna vlast ne bi raspisala referendum o ulasku u EU bez ozbiljne kampanje u kojoj bi se građanima objasnilo šta su koristi, a šta potencijalni troškovi članstva.
Analitičari smatraju da upravo to u Srbiji nedostaje, s jedne strane nema vidljivog napretka niti konkretnih koristi za građane, a s druge strane, proces je opterećen političkim uslovima koje Srbija mora da ispuni.
Signal iz Brisela mogao bi da bude otvaranje klastera 3 u pregovorima.
Joksimović kaže da bi otvaranje klastera simbolično značilo da je proces deblokiran, i da bi se mogli očekivati novi koraci koji bi ubrzali evropski put Srbije, jer je strateški cilj Evropske komisije da do kraja ovog mandata dođe do novog proširenja.
Iako se više puta pominjao kao moguć, poslednje najave govore da bi Srbija klaster 3 trebalo da otvori do kraja jula.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)