Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski izjavio je da njegova zemlja zaslužuje da ide napred u evropskim integracijama i da konačno ne bude talac bilateralnih sporova i prepreka, kojih je bilo mnogo u prošlosti.

Mickoski je to izjavio na sastanku sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Kostom na marginama Minhenske bezbednosne konferencije koja je održana u prvoj polovini februara a gde je razgovarano o evropskim integracijama i potrebi da se Severnoj Makedoniji konačno otvore vrata Evropske unije.

"U tom pogledu, Makedonija mnogo napreduje i Evropska unija mora da pokaže spremnost da je vrednuje na pravi način, a to je dinamiziranjem pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom", naglasio je Mickoski.

On je istakao da je vlada u Skoplju snažno posvećena reformama pravosuđa, težnji za pravdom i borbi protiv organizovanog kriminala.

Mickoski je istakao da je primarni cilj njegove vlade borba za životni standard građana i bolji život, koji će se postići inovacijama, investicijama, snažnim obrazovanjem.

U kojoj su fazi pregovori S. Makedonije i EU?

Skoplje je formalno počelo "prvu fazu" pregovora sa EU u julu 2022. godine, ali da bi prešlo u "drugu fazu" i počelo otvaranje poglavlja, mora u Ustav da uključi bugarsku manjinu (Sofija je zauzvrat obećala da će ukinuti veto na otvaranje pregovora EU i S. Makedonije), što je od tada blokirala partija VMRO DPMNE premijera Severne Makedonije Hristijana Mickoskog.

Premijer Severne Makedonije, koji je došao na vlast sredinom 2024. godine, ranije je ponudio Briselu i Sofiji rešenje za prevazilaženje ove prepreke: odloženo stupanje na snagu ustavnih amandmana koji bi stupili na snagu kada njegova zemlja zatvori pregovore sa EU, ali to nije naišlo na podršku.

Nova bugarska vlada je, kako je 10. februara preneo Euractiv, saopštila da odbija da pregovara sa Severnom Makedonijom o ublažavanju uslova pod kojima Skoplje može da počne pristupne pregovore sa Evropskom unijom.

"Postoji evropski konsenzus, poznat u Bugarskoj kao 'francuski predlog', koji će se striktno poštovati. Ono što je postignuto kao dogovor nije bilateralni problem između Sofije i Skoplja, već između Brisela i naših suseda iz Severne Makedonije", rekao je neimenovani bugarski ministar za briselski portal.

(EUpravo zato/RTCG)