I predsednica i premijer Severne Makedonije oštro su reagovali na uslove koje je postavio Brisel zbog spora sa Bugarskom oko balkanske istorije, jezika i kulture.

Premijer Hristijan Mickoski rekao je da EU pokušava da "diktira" šta Severna Makedonija treba da uradi i sugerisao da neće prihvatiti dalje odlaganje pregovora o članstvu sa blokom od 27 zemalja.

Komentari Mickoskog usledili su posle izveštaja da su ambasadori EU na sastanku u Briselu u sredu odlučili da nastave proces pridruživanja Albanije EU, nezavisno od Severne Makedonije.

Do sada su ova dva puta evrointegracija išla uporedo.

Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero odbila je da potvrdi da su pregovarački putevi Albanije i Severne Makedonije bili razdvojeni, ali je sugerisala da su dve zemlje na različitim stazama i vremenskim okvirima.

„Naš stav je vrlo jasan, Komisija se raduje početku pregovora što je pre moguće sa Albanijom, kao i sa Severnom Makedonijom što je pre moguće,  kada Severna Makedonija ispuni relevantne kriterijume", rekao je Pisonero.

EU je započela pregovore o članstvu sa dve balkanske zemlje 2022. godine. Oni su postali kandidati za EU ​​pre dve decenije, iako njihovi pristupni pregovori nikada nisu počeli.

Ali kandidatura Severne Makedonije je tada bila odložena zbog spora sa Bugarskom oko balkanske istorije, jezika i kulture.

Da bi izašla iz ćorsokaka, prethodna vlada levog centra u Skoplju prihvatila je bugarski zahtev da se u ustav Severne Makedonije unese referenca na bugarsku etničku manjinu.

Međutim, nedostajala joj je parlamentarna većina da bi izvršila promenu, a nova konzervativna vlada Mickoskog kaže da će izmeniti ustav samo ako Bugarska prvo odobri članstvo Severne Makedonije u EU.

Mickoski je rekao da nije fer povezivati izglede njegove zemlje za EU ​​sa zahtevom Bugarske.

„Za mene je ovo diktat“, rekao je on i dodao:

„Ako je to uslov da Severna Makedonija nastavi pregovore, onda kao što sam to rekao u Briselu - ne hvala!"

Te komentare ponovila je i predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska-Davkova, koja je iskoristila svoj govor na Generalnoj skupštini UN da kaže da je put zemlje ka članstvu u EU „kao da se čeka Godo“.

„Nama članstvo u Evropskoj uniji nakon 20 godina pregovora i 16 pozitivnih izveštaja Evropske komisije liči na "Čekajući Godoa", jer smo čekali od 2005. godine, uvek podstaknuti dirigovanjem međunarodnih predstavnika. Samo ovaj uslov ili samo ovo, još jedan ustupak više", rekla je ona.

Susedna Grčka je godinama blokirala put ove zemlje u EU zbog još jednog spora oko istorije i nasleđa. On je rešen tako što je 2018. godine Severna Makedonija promenila ime, sa Republika Makedonija u Severna Makedonija.

Lider glavne opozicione socijaldemokratske partije Venko Filipče okrivio je vladu Mickoskog za novi neuspeh.

„Ovo je ogromna katastrofa za budućnost naših građana. Ovo je propuštena prilika koja će uticati na mnoge porodice i čitavu novu generaciju", ocenio je on.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)