Generalna skupština Ujedinjenih nacija i njeno 79. zasedanje biće otvoreno u utorak, 24. septembra i nastaviće se do subote, 28. septembra. Ona će biti tradicionalno ispraćena generalnom debatom u kojoj će učestvovati lideri iz celog sveta. Završetak je planiran za ponedeljak, 30. septembar 2024. godine.
Ali, šta je Generalna skupština Ujedinjenih nacija?
U pitanju je godišnji samit svetskih lidera koji traje skoro osam decenija od osnivanja međunarodnog tela u San Francisku. To je mesto za duge govore, privatne sesije među liderima zemalja i grupne sastanke o svemu, od regulisanja veštačke inteligencije do globalnih sukoba.
Ove godine su UN, međutim, tema razgovora o njihovoj relevantnosti, usred ratova u Gazi, Ukrajini i Sudanu. Sve to želi da popravi generalni sekretar Antonio Gutereš.
"Danas imam jednu važnu poruku; apel državama članicama na duh kompromisa", zamolio je Gutereš u sedmici za nama.
Ipak, kako piše CNN, to je nešto što on i njegovi prethodnici izgovaraju godinama unazad. Kako se navodi, 193 zemlje članice UN-a ne mogu da odluče šta da naruče za ručak, a kamoli da pronađu konsenzus o tome kako da se nose sa ratom u Gazi, što je glavno pitanje na sastancima Saveta bezbednosti otkako je rat počeo prošlog oktobra.
Savetom bezbednosti, najmoćnijim organom UN, dominira pet zemalja sa pravom veta (SAD, Kina, Rusija, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo) od njegovog osnivanja i sve više se nalaze u ćorsokaku usled nesuglasica zbog brojnih događaja koji su suprotni onome što je međunarodno telo osnovano da spreči.
Ipak, diplomate su optimistične u pogledu mogućnosti promene. Ambasadorka SAD u Ujedinjenim nacijama Linda Tomas-Grinfild rekla je ove nedelje da je lako pasti u cinizam i odustati od nade i demokratije, ali mi to ne možemo sebi da priuštimo.
Ona predvodi napore SAD da prošire Savet bezbednosti sa dva mesta za Afriku. Međutim, nove članice ne bi imale ključno pravo veta koje imaju pet zemalja posle Drugog svetskog rata.
Veto omogućava stalnim članicama, poznatim kao P5, da blokiraju bilo koju rezoluciju, u rasponu od mirovnih misija do sankcija, u odbrani svojih nacionalnih interesa i spoljnopolitičkih odluka.
Savet takođe ima 10 nestalnih članova koji se biraju na dvogodišnji mandat – ali se neki osećaju bez mnogo moći.
Šta će se dešavati na najnovijem zasedanju?
Tema generalne debate je "Zajedno za unapređenje mira, održivog razvoja i ljudskog dostojanstva za sadašnje i buduće generacije".
Ono o čemu će se na novom zasedanju dešavati jeste forum za Palestince, Izraelce, Ukrajince, Ruse i druge da govore o svom mišljenju svetu i direktno jedni drugima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski trebalo bi da održi govor sredinom nedelje i da se pojavi na posebnom sastanku Saveta bezbednosti. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu – bivši ambasador pri UN – takođe bi mogao da prisustvuje, govoreći na Generalnoj skupštini u toku nedelje, što se očekuje da će dovesti do mnogih napuštanja skupštinske sale.
I opet će lideri Kine i Rusije sve to preskočiti, šaljući umesto njih visoke ministre da govore.
Očekuje se da će se tokom skupa održati i sastanak šefa Odeljenja za spoljnu politiku i bezbednost Evropske unije Žozepa Borela sa šestoro lidera Zapadnog Balkana.
Kako je saopšteno iz Evropske komisije, zasedanju UN u Njujorku prisustvovaće i delegacija Evropske unije na visokom nivou. Ona će uključivati i Žozepa Borela i predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen.
"Fokus EU biće na suočavanju sa sukobima i krizama širom sveta. U sumornoj pozadini kriza koje je stvorio čovek i prirodnih krize, EU i države članice će se fokusirati na pet ključnih prioriteta: ponovno opredjeljenje za temelje međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima, podržavanje međunarodnog mira i bezbednosti, unapređenje održivog razvoja i finansiranje razvoja, rešavanje trostruke planetarne krize, kao i negovanje poverenja kroz efikasniji multilateralni sistem", naglašeno je u saopštenju Evropske komisije.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je izjavio da Evropska unija i njene države članice dolaze na 79. zasedanje UN odlučne da promovišu multilateralna rešenja zasnovana na Povelji UN i da ih "nateraju da rade za dobro svih".
"Probleme 21. veka ne možemo rešiti alatima 20. veka", rekao je on.
Kad se obraća predsednik Srbije Aleksandar Vučić?
Podsetimo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće u Sjedinjenim Američkim Državama do 27. septembra, gde će učestvovati na 79. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. U Njujorku će boraviti i predsednica Kosova Vjosa Osmani.
Tokom boravka u Njujorku do 27. septembra, predsednik Vučić imaće bilateralne susrete sa više od 40 svetskih lidera, saopštila je ranije služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
Planom i programom je, takođe, predviđeno i učešće predsednika Vučića na Samitu o budućnosti, kao i na sastanku o međunarodnoj saradnji na izgradnji kapaciteta veštačke inteligencije u ko-organizaciji Narodne Republike Kine i Republike Zambije.
Tokom ovogodišnjeg zasedanja Generalne skupštine, predsednik Vučić prisustvovaće i brojnim skupovima, među kojima je i prijem "Serbia Beyond Future" u organizaciji Stalne misije Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama.
Predsednik Vučić obratiće se učesnicima 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u utorak, 24. septembra, navedeno je u saopštenju.
(JA/EUpravo zato)