Ukrajina je saopštila da traži pojašnjenja nakon što je američki lider Donald Tramp najavio da će isporuke američkog oružja biti nastavljene, samo nekoliko dana nakon što ih je Pentagon obustavio, naglašavajući da joj je potrebna "predvidljivost" iz Vašingtona.

Ministarstvo odbrane Ukrajine je navelo da nije dobilo zvanično obaveštenje o promeni politike, i da je "od kritičnog značaja" za Ukrajinu da se obezbedi "stabilnost, kontinuitet i predvidljivost" u obezbeđivanju oružja, posebno kada se radi o sistemima protivvazdušne odbrane.

"Zahvalni smo Sjedinjenim Američkim Državama na pruženoj podršci i veoma cenimo napore američkih partnera ka postizanju istinskog mira", dodaje se.

Govoreći u Beloj kući u ponedeljak, Tramp je izjavio da će poslati još oružja Ukrajini, dodajući da je "razočaran“ ruskim predsednikom Vladimirom Putinom".

"Poslaćemo im još oružja. Moraju da budu sposobni da se odbrane. Sada ih baš tuku", rekao je Tramp.

Prethodno je Rusija izvela vazdušni napad u na Kijev, nekoliko sati nakon što su Tramp i Putin razgovarali telefonom.

U ponedeljak je Tramp rekao da će SAD poslati "pre svega, defanzivno oružje".

"Toliko ljudi umire u tom haosu", rekao je.

Ministarstvo odbrane SAD potvrdilo je da će u Ukrajinu slati "dodatno defanzivno oružje", po nalogu predsednika Trampa.

Zaokret je usledio nakon telefonskog razgovora između Trampa i Vladimira Zelenskog, koji je ukrajinski predsednik ocenio kao najbolji do sada.

Kremlj je u utorak izjavio da će biti potrebno vreme da se razjasni koje oružje i u kojim količinama Kijev prima iz SAD.

Pet Hegset, američki sekretar za odbranu, prošle nedelje je obustavio isporuku protivvazdušnih presretača i druge precizne municije, uključujući pošiljku koja je već bila na granici Poljske i Ukrajine. Tvrdio je da je to bilo neophodna jer su zalihe Pentagona bile pri kraju.

Vojnik stoji u vatri i dimu tokom rata u Ukrajini
Rat u Ukrajini Foto: Shutterstock

Prema pisanju "Volstrit žurnala", Hegset je jednostrano doneo odluku. To je izazvalo zaprepašćenje u Kijevu i iznenađenje među demokratama u Kongresu, koje su navele da nema dokaza da su zalihe američkog oružja u padu. Ni evropski saveznici Ukrajine nisu bili zadovoljni.

Vojnu pomoć je još prošle godine obećala Bajdenova administracija, a potom je odobrena u Kongresu. Uključivala je 30 raketa za sistem "patriot", kao i 8.400 granata kalibra 155 mm, 142 rakete "helfajer" i 252 vođene rakete za višestruke lansere.

Ukrajina ima sve manje presretača za svoje protivvazdušne sisteme "patriot", koji igraju ključnu ulogu u obaranju ruskih balističkih raketa.

Zelenski je poslednjih meseci pokušavao da popravi odnose s Trampom, nakon neuspešnog sastanka krajem februara u Beloj kući, kada je potpredsednik Džej Di Vens optužio ukrajinskog predsednika da je "nezahvalan".

U sredu bi Zelenski trebalo da prisustvuje međunarodnom samitu o pomoći Ukrajini u Rimu.

(EUpravo zato/Guardian)