Ukrajina će iduće nedelje zatražiti od EU da razmotri nove, snažnije mere za izolaciju Moskve, uključujući zaplenu ruske imovine i uvođenje sankcija za neke kupce ruske nafte, nakon što je američki predsednik Donald Tramp odustao od pooštravanja sankcija.

U dosad neobjavljenom ukrajinskom dokumentu koji će biti predstavljen Briselu, Unija se poziva da zauzme agresivniji i nezavisniji stav po pitanju sankcija, s obzirom na neizvesnost oko buduće uloge Vašingtona.

Među 40 stranica preporuka nalazi se i poziv na donošenje zakona kojim bi se ubrzala zaplena imovine sankcionisanih ljudi i njeno preusmeravanje Ukrajini. Sankcionisani bi potom mogli da traže odštetu od Rusije.

Uvođenje sekundarnih sankcija

EU bi, kako smatra Ukrajina, trebalo da razmotri niz mera za snažniju primenu sankcija i van vlastite teritorije, uključujući ciljanje stranih firmi koje koriste evropsku tehnologiju za pomoć Rusiji, kao i "uvođenje sekundarnih sankcija za kupce ruske nafte".

Takve sekundarne sankcije, koje bi mogle da pogode velike kupce poput Indije i Kine, predstavljale bi veliki korak koji Evropa dosad nije bila spremna da preduzme.

Tramp je o tome javno govorio pre nego što je odlučio da, zasad, ipak ne deluje.

Dokument takođe poziva EU da razmotri češće donošenje sankcija kvalifikovanom većinom, kako bi se sprečilo da pojedine članice blokiraju mere koje trenutno zahtevaju jednoglasnost.

Razgovor Putina i Trampa

Nakon razgovora s Putinom u ponedeljak, Tramp je odlučio da ne uvodi nove sankcije Rusiji, što je razočaralo evropske lidere i Kijev, koji su nedeljama lobirali za jači pritisak na Moskvu. EU i Britanija su u utorak ipak uvele dodatne sankcije Rusiji, poručivši kako se i dalje nadaju da će im se Vašington pridružiti, ali evropski lideri otvoreno raspravljaju o načinima održavanja pritiska na Moskvu i bez američke podrške.

Vladimir Putin
Vladimir Putin Foto: miss.cabul / Shutterstock.com

Ukrajina izbegava a javno kritikuje Vašington otkad je predsednik Vladimir Zelenski u februaru u Beloj kući doživeo oštre Trampove kritike.

Upozorava se da bi američko povlačenje iz režima sankcija moglo da izazove kolebanje i u EU, gde se tradicionalno traži konsenzus za velike odluke. "Američko povlačenje iz sankcija bio bi ogroman udarac na jedinstvo EU. Ogroman", izjavio je visoki ukrajinski zvaničnik za Rojters.

Iako EU ne može u potpunosti da nadomesti američki uticaj u ekonomskom pritisku na Rusiju, stručnjaci ističu da bi zadržavanje evropskih sankcija i bez američkih mera ipak sprečilo veći povratak stranih ulaganja u Rusiju.

"Evropa ima više aduta nego što biste mislili", rekao je Kreg Kenedi, stručnjak za rusku energetiku sa Univerziteta Harvard.

(EUpravo zato/Index.hr)