Francuski predsednik, Emanuel Makron, pozvao je da se prekine sa slanjem oružja Izraelu što je izazvalo burnu reakciju tamošnjeg premijera Benjamina Netanjahua.

Makron je kritiku uglavnom usmerio ka SAD i naglasio je da se Francuska zalaže za prekid vatre u Libanu.

Pariz snabdeva Izrael oružjem, ali takođe želi da zadrži dugogodišnji uticaj u Libanu. Francuski zvaničnici zato pokušavaju da pritisnu SAD da nateraju Izrael da prihvati primirje.

"Prioritet je da se vratimo političkom rešenju i da prestanemo da šaljemo oružje koje će se koristiti za obračune u Gazi", naveo je Makron iako je odmah precizirao da Francuska nije ta koja snabdeva Izraelce oružjem već su to prvenstveno Sjedinjene Američke Države.

Upozorio je i da se zbog situacije na Bliskom istoku "rađa prezir i potpiruje mržnja".

"Liban ne sme da se pretvori u novu Gazu", dodao je.

Međutim, izraelski premijer Benjamin Netanjahu je odmah reagovao.

"Dok se Izrael bori protiv varvarizma koji predvodi Iran, sve civilizovane zemlje bi trebalo da stoje čvrsto na izraelskoj strani. Ipak, predsednik Makron i drugi zapadni lideri sada pozivaju na embargo na naoružanje protiv Izraela. Sram ih bilo", naveo je.

Francuski predsednik je najavio i da će organizovati međunarodnu konferenciju na kojoj će se prikupljati pomoć Libanu.

Podsetimo, pre tačno godinu dana je palestinski Hamas napao Izrael i tom prilikom je ubijeno 1.200 ljudi. Nakon toga je Izrael započeo nemilosrdno bombardovanje Pojasa Gaze, a nedavno su započeti vazdušni napadi i na Liban gde deluje ekstremistička grupa Hezbolah.

Uništena kola i bombardovana zgrada na jugu Bejruta u Libanu
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia Prizori sa juga Bejruta nakon izraelskih napada

U Gazi je dosad ubijeno više od 41.900 ljudi, većinom žena i dece, a skoro 100.000 je ranjeno.

Najmanje 175 novinara je poginulo na tom području.

Makronovi komentari su naišli na pozitivne reakcije Libana, Katara i Egipta kao i Palestinske samouprave, a odražavaju francusku zabrinutost da neki zvaničnici Bele kuće prilično relaksirano gledaju na izraelsko odbijanje prekida vatre.

U Libanu vlada politička kriza otkad se 2022. završio mandat predsednika Mišela Auna jer u međuvremenu nije formirana većina u parlamentu.

(EUpravo zato/Guardian)