Evropska komisija pojačava nadzor nad društvenom mrežom TikTok usled rastuće zabrinutosti zbog trenda poznatog kao "SkinnyTok", sadržaja koji, vođen algoritmima, promoviše ekstremnu mršavost i potencijalno štetne navike u ishrani. Ovaj trend postao žarište za video snimke koji glorifikuju brzo mršavljenje, objave tipa "šta jedem u toku dana" sa opasno niskim unosom kalorija, kao i snimke poređenja tela, koji se često automatski prikazuju korisnicima zahvaljujući algoritmu i sistemu preporučenih snimaka, prenosi Politico.

Portparol Evropske komisije, Toma Regnje, izjavio je na konferenciji za novinare da je istraga u toku kao i da su svesni problema ovog trenda.

"Način na koji se bavimo štetnim algoritmima, posebno kada su usmereni na maloletnike, već je deo istrage koju smo pokrenuli prošle godine u februaru. U kontaktu smo sa državama članicama, EU ovu stvar shvata veoma ozbiljno, kako bi zaštitilo našu decu", izjavio je na konferenciji.

Ta istraga EU odnosi se na usklađenost TikToka sa Zakonom o digitalnim uslugama, uključujući način na koji njegovi algoritmi mogu doprineti širenju sadržaja povezanog sa poremećajima u ishrani. Kako pritisak raste, naredni koraci Komisije mogli bi postaviti presedan za to kako će tehnološke platforme ubuduće biti pozivane na odgovornost za štetu koju izazivaju njihovi algoritmi.

TikTok je saopštio da nije tačno da cilja maloletnike, te da aktivno štiti tinejdžere tako što uvodi starosna ograničenja za sadržaj koji promoviše opasne ideale telesne građe.

"Želimo da svako oseća samopouzdanje da izrazi sebe na TikToku baš takav kakav jeste. U našoj aplikaciji nudimo brojne resurse za dobrobit korisnika i načine za povezivanje sa stručnjacima, kao i stroga pravila protiv sramoćenja zbog izgleda i opasnih ponašanja u vezi sa mršavljenjem. Da bismo zaštitili tinejdžere, uvodimo starosna ograničenja za sadržaj sa štetnim telesnim idealima", rekao je portparol TikTok-a. 

Ovim rastućim problemom nedavno se bavila i francuska ministarka za digitalne tehnologije, Klara Čapaz, kada je prijavila hešteg #SkinnyTok nacionalnom regulatornom telu za audiovizuelne i digitalne sadržaje (Arcom), zbog zabrinutosti da ovaj trend navodi mlade na anoreksiju putem posramljivanja izgleda, pri čemu algoritmi aplikacije ciljaju najranjivije korisnike.

"Ovi snimci koji promovišu ekstremnu mršavost su odvratni i potpuno neprihvatljivi. Digitalni alati jesu čudo u smislu napretka i slobode, ali kada se zloupotrebe, mogu uništiti živote… Društvene mreže ne mogu da beže od svoje odgovornosti", izjavila je tada ministarka.

Zakon o digitalnim uslugama EU obavezuje internet platforme da "sprovedu mere za ublažavanje rizika i zaštitu maloletnika".

Još 2015. godine, francuski poslanici izglasali su zakon prema kojem je podsticanje na anoreksiju kažnjivo zatvorom do godinu dana i novčanom kaznom do 10.000 evra.

(EUpravo zato.rs)