Nakon što su smernice EU o zaštiti dece dale zeleno svetlo državama članicama da postave sopstvena pravila o pristupu društvenim mrežama, usledila je analiza o tome koje zemlje prednjače u uvođenju strožih mera za bezbednost dece na internetu. Ranije ovog meseca, izvršna vlast EU predstavila je nove smernice u okviru Zakona o digitalnim uslugama (DSA), u kojima je definisala očekivanja od platformi kada je reč o zaštiti dece na internetu.
Istovremeno, Komisija je članicama omogućila da uvedu takozvanu "digitalnu punoletnost", odnosno starosnu granicu za pristup društvenim mrežama, čime im je dato pravo da zabrane pristup deci ispod određenog uzrasta ili da zahtevaju roditeljsku saglasnost.
Grčka, Španija i Francuska potpisale su u junu zajedničku deklaraciju, a kasnije su se pridružile Kipar, Danska i Slovenija, kojom se Komisija poziva da postavi strožije standarde za proveru uzrasta na platformama. Komisija je, međutim, odbila ovaj predlog uz obrazloženje da kulturne razlike među državama članicama onemogućavaju jedinstven evropski standard. Umesto toga, omogućeno je državama da samostalno odrede starosne granice za pristup društvenim mrežama.
Takođe, razvijen je prototip alata za verifikaciju uzrasta, koji članice mogu prilagoditi svojim nacionalnim aplikacijama kako bi podržale različite pristupe zaštiti dece na internetu.
Kako se zemlje EU bore za zaštitu dece na internetu?
Francuska je jedan od najglasnijih zagovornika zabrane pristupa društvenim mrežama za maloletnike i predvodi inicijativu da države članice dobiju pravo da to samostalno regulišu. Predsednik Emanuel Makron lično se zalaže za ovu temu.
Pariz planira da uvede zabranu već od jeseni, prema navodima portparola francuske vlade, iako tačan vremenski okvir zavisi od zakonodavnog procesa. Francuska je već uvela stroga pravila za verifikaciju uzrasta na sajtovima sa pornografskim sadržajem, što je dovelo do toga da sajtovi poput Pornhuba blokiraju pristup korisnicima iz Francuske.
Takođe, Francuska je jedna od pet zemalja koje učestvuju u pilot-fazi prototipa aplikacije Evropske komisije za proveru uzrasta. Vlasti još odlučuju da li će koristiti tehnologiju "zero-knowledge proof" koju je razvio Gugl (ugrađena u prototip) ili će razviti sopstveno, nacionalno rešenje.
Od ove nedelje, veliki servisi za deljenje videa sa sedištem u Irskoj, uključujući Fejsbuk, Instagram, LinkedIn, Pintrest, TikTok, Tumblr, Udemi, X i Jutjub, moraju, prema irskom Zakonu o bezbednosti na internetu, da implementiraju provere uzrasta i/ili roditeljske kontrole. Za platforme sa sadržajem za odrasle, zakon zahteva efikasne mehanizme za proveru uzrasta i/ili roditeljske kontrole, kako bi se deca zaštitila od neprimerenog sadržaja.
Međutim, zakon ne propisuje konkretan metod verifikacije, što je sličan pristup kao u Ujedinjenom Kraljevstvu, gde se firmama dopušta da same izaberu metod, ali pod uslovom da samoproglašeni uzrast ne važi kao validan.
Španija Nacrtom zakona o zaštiti maloletnika na internetu predviđa da se pristup društvenim mrežama dozvoli tek od 16. godine. Novi zakon bi zabranio otvaranje naloga osobama mlađim od tog uzrasta. Ova zemlja je razvila aplikaciju za proveru uzrasta "cartera digital beta", koja je usklađena s prototipom Komisije. Kao učesnik u pilot-fazi, Španija želi da proveri kako se aplikacija može integrisati sa nacionalnim sistemima.
Grčka za sada ne planira potpunu zabranu društvenih mreža za maloletnike, ali se zalaže za hibridni model koji kombinuje proveru uzrasta i roditeljsku kontrolu. Ovaj pristup proizilazi iz ranije podrške ideji o jedinstvenoj digitalnoj punoletnosti u EU.
Ova zemlja je razvila i lansirala sopstvenu aplikaciju za proveru uzrasta pod nazivom Kids Wallet. Aplikacija koristi digitalni identitet roditelja kako bi se odobrila ili odbila molba deteta za pristup društvenim mrežama. Proces podrazumeva da roditelji potvrde identitet povezan sa profilom deteta na digitalnoj ID aplikaciji. Treće strane mogu preko API-ja dobiti podatak o uzrastu deteta uz roditeljsku saglasnost.
Grčku podržava i kompanija Meta, koja sprovodi sopstvenu EU kampanju za proveru uzrasta. Portparol grčke vlade naveo je da Meta podržava ovaj pristup, prema kojem je za pristup maloletnika društvenim mrežama neophodna saglasnost roditelja.
(EUpravo zato.rs)