Francuski predlog o zabrani društvenih mreža za decu dobija sve veću podršku u Briselu, dok poslanici EU pripremaju izveštaj o zaštiti maloletnika, a nakon objave Mete u petak da podržava uvođenje minimalne digitalne starosne granice u EU. Pozivi na strože kontrole provere godina i zabrane društvenih mreža za decu dele poslanike EU oko najboljeg načina da zaštite decu na internetu.

Meta, vlasnik Fejsbuka i Instagrama, saopštila je da bi podržala uvođenje zajedničke digitalne granice u EU, pod uslovom da roditelji odobre pristup dece digitalnim uslugama, uključujući društvene mreže. Ova najava ukazuje na to da Meta pojačava svoju reklamnu kampanju u Briselu, u kojoj lobira za jedinstvenu proveru godina na nivou uređaja ili prodavnice aplikacija.

Istovremeno, najnovija intervencija tehnološkog giganta u debati o bezbednosti dece na internetu jasno pokazuje da ne podržavaju "državno nametnute zabrane društvenih mreža".

Danska poslanica Kristel Šaldemose, izvestilac izveštaja o zaštiti maloletnika u Odboru za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Evropskog parlamenta (IMCO), odbacila je predlog Mete uz obrazloženje da bi već preduzela konkretne mere da je zaista posvećena stvaranju bezbednog okruženja na internetu – bez ilegalnog sadržaja i zavisničkog dizajna za decu.

U svom izveštaju Šaldemose poziva internet platforme da preuzmu više odgovornosti za zaštitu maloletnika, umesto da prebacuju teret na roditelje.

"Ova kampanja izgleda kao pokušaj da se odgovornost prebaci na roditelje i druge aktere digitalnog ekosistema," rekla je.

Poslanica EPP Dóra Dávid, koja je ranije radila kao pravna savetnica za Metu, podelila je svoje amandmane na izveštaj sa Euractivom, tvrdeći da termin "digital majority" odnosno minimalne starosne granice kada su u pitanju ove platforme, mora biti preciziran. Takođe je izrazila sumnju u to da li Francuska ili druge članice zaista predlažu potpunu zabranu društvenih mreža za decu.

Dávid ističe da bi roditeljski pristanak za maloletnike ispod 16 godina za registraciju na društvenim mrežama i platformama za deljenje video sadržaja trebalo da bude obavezan. Međutim, kritikovala je Metinu kampanju kao previše ograničenu, ocenivši da samo pokuđavaju da izbegnu odgovornost.

"Ako Fejsbuk želi tinejdžere na svojoj platformi, neka pita roditelje, a ne da se skriva iza Epla ili Gugla," dodala je.

Francuska liberalna poslanica Stefani Jon-Kurtin zalaže se za jače zakone o proveri godina na svim platformama. Ipak, kao odgovor na Metinu najavu, rekla je da podržava pristup koji daje veća ovlašćenja roditeljima, a ne koji ih zaobilazi.

"Dobro je što platforme aktivno učestvuju u ovoj debati. One pozivaju na akciju i mi moramo odgovoriti – ovo je zajednička odgovornost", dodala je.

S druge strane, francuska levičarska poslanica Lejla Šajbi i dalje odbacuje zabrane društvenih mreža kao neprihvatljive. Njeni amandmani odbacuju ideje o jedinstvenim zakonima o verifikaciji godina i zabranama društvenih mreža u EU kao "bumer ideju koju svi relevantni akteri odbacuju".

"Radije bismo naterali platforme da ponude bezbedne proizvode i da države pruže pravu obuku maloletnicima i odraslima o bezbednom korišćenju interneta", zaključila je Šajbi.

(EUpravo zato.rs)