Oko 11,4 miliona dece i mladih pohađa škole u Nemačkoj. Kada bi svi oni u isto vreme krenuli na letovanje sa svojim porodicama, to bi izazvalo ogromne saobraćajne gužve, prepunjene vozove i hotele.

Zato se letnji raspust ne počinje istog datuma u svim delovima zemlje.

Svaka od 16 saveznih pokrajina određuje sopstveni početak raspusta.

Tako, na primer, u Saksoniji školski raspust 2025. počinje već krajem juna, dok u Bavarskoj počinje tek u prvim danima avgusta.

Ovakvo razvučeno trajanje letnjeg raspusta pogoduje i turističkoj industriji, jer su hoteli, plaže i zabavni parkovi popunjeni ravnomerno tokom celog leta.

Ko odlučuje kada počinje raspust?

U Nemačkoj je obrazovanje u nadležnosti saveznih pokrajina, a ne savezne vlade. To znači da svaka pokrajina samostalno donosi odluke o školskom kalendaru, uključujući i termine raspusta.

Ipak, ministri obrazovanja svih 16 pokrajina dogovaraju se na zajedničkom telu - Konferenciji ministara obrazovanja (Kultusministerkonferenz), gde unapred planiraju raspuste za više godina unapred.

Cilj je da se usklade brojni faktori, od dužine školskih polugodišta do vremena za ispite, izlete i razne školske aktivnosti.

Zašto se onda svake godine vode rasprave?

Rasprave se ode zato što svaka pokrajina želi "najbolje" termine, dovoljno vremena za školske obaveze, ali i što više sunčanih dana, povoljne avio-karte i jeftiniji smeštaj.

Sve je to teže naći u špicu sezone, sredinom jula, nego u poslednjim nedeljama avgusta.

Posebno su traženi kasniji termini, jer nude prijatnije vreme i niže cene van sezone.

Najveći spor - jug protiv ostatka Nemačke

Najveći sukobi godinama se vode oko dve pokrajine na jugu zemlje - Bavarske i Baden-Virtemberga.

Ove dve savezne države odbijaju da učestvuju u rotaciji termina i uvek insistiraju da raspust počinje poslednji kod njih.

Nekada su to pravdali time da deca u ruralnim sredinama moraju da pomažu u žetvi. Danas se pozivaju na školske praznike za katolički praznik Duhovi (Pfingsten), koji se u tim pokrajinama obeležavaju u junu.

Ima li rešenja?

Zasad ne. Druge pokrajine već godinama pozivaju Bavarsku i Baden-Virtemberg na veću fleksibilnost.

Tako je, recimo, ministarka obrazovanja Severne Rajne-Vestfalije, Dorote Feler, izjavila da bi i njihova pokrajina želela da bar jednom dobije kasniji početak raspusta.

Međutim, jug Nemačke ostaje čvrst u svom stavu. Bavarski premijer Markus Zeder iz CSU-a rekao je nedavno:

"Naš raspored raspusta je, da tako kažem, deo DNK Bavaraca."

Čak i ako bi Bavarska i Baden-Virtemberg jednog dana promenile mišljenje, promene bi stupile na snagu tek za pet godina jer su svi termini već dogovoreni do tada.

Ima li ovakvih situacija i u drugim zemljama?

Nemačka nije jedina. U Holandiji, na primer, postoje tri regije sa različitim datumima početka raspusta, ali razlika je najviše dve nedelje i sve termine određuje ministarstvo obrazovanja.

U Velikoj Britaniji se o sličnom sistemu raspravlja godinama, dok u Francuskoj postoje podeljeni termini za određene praznike, ali letnji raspust svima počinje otprilike istovremeno.

Zato godišnje nadmudrivanje nemačkih pokrajina oko početka raspusta ostaje jedinstven primer i tipično nemački letnji ritual.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)