Tekstilni otpad predstavlja problem po celu planetu iako se možda na njega najmanje misli.

Nova reciklažna rešenja ne samo što mogu da nam pomognu u čišćenju životne sredine već i u jačanju cirkularne ekonomije.

Nova metoda lako odvaja pamuk od poliestera, pri čemu se iz pamuka dobija iskoristiva glukoza, dok poliester ostaje neoštećen, navodi Univerzitet u Amsterdamu u svom istraživanju.

Istraživači, u saradnji sa kompanijom Avantium, koja se bavi održivom hemijom, koristili su hlorovodoničnu kiselinu visoke koncentracije za razlaganje polipamučnog otpada.

Kako su naveli, kiselina razlaže pamuk u glukozni rastvor, dok poliester ostaje netaknut, što omogućava njegovu potpunu reciklažu u narednim koracima.

Tako bi se rešio jedan od najvećih problema reciklaže tekstila, budući da je vlakna teško razdvojiti. Takođe pomaže u smanjenju otpada koji zatrpava zemlje širom sveta - samo Amerikanci godišnje bace 9,5 milijardi kilograma odeće.

"Mogućnost dobijanja glukoze iz pamuka u tekstilnom otpadu je ključni doprinos ovom procesu, jer je glukoza važna sirovina na bazi biomase", rekao je Gert-Jan Gruter, šef odeljenja za industrijsku održivu hemiju na Institutu za molekularne nauke Univerziteta Van't Hoff u Amsterdamu.

"Trenutno se proizvodi iz skroba kukuruza i pšenice. Ako u budućnosti budemo proizvodili plastiku na bazi biomase u velikim razmerama, svetu će biti potrebne velike količine glukoze koja nije iz prehrambenih izvora", izjavio je.

Phys.org je objavio fotografiju koja prikazuje rezultate procesa: nakon što su pamučne majice potopljene u kiselinu, ostali su samo poliesterski šavovi i etikete.

"Ovo je prvi efikasan metod za reciklažu i pamuka i poliestera iz polipamučnog otpada sa visokom efikasnošću", navodi se u saopštenju.

Projekat je deo širih istraživanja na Univerzitetu u Amsterdamu koja traju već nekoliko godina.

Uključuju i kompanije za sortiranje i reciklažu tekstila "Wieland Textiles", proizvođača održive radne odeće "Groenendijk Bedrijfskleding", holandsko industrijsko udruženje "Modint" i "CuRe Technology", firmu specijalizovanu za reciklažu poliestera.

Glukoza dobijena iz pamuka može se koristiti u proizvodnji polimera, smola i rastvarača. Kako se tvrdi, metoda je finansijski održiva.

"Naša ambicija je da unapredimo ovu tehnologiju ka sledećoj fazi komercijalizacije, zajedno sa partnerima. Stoga bismo mogli da budemo prvi na tržištu sa glukozom koja nije iz prehrambenih izvora", saopšteno je.

(EUpravo zato/Cool Down)