Novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada stupa na snagu u Hrvatskoj od naredne godine. Prema predlogu zakona, zabranjuju se klima-uređaji i satelitske antene na fasadama zgrada, a kažnjavaće se i zatvaranje balkona.

Postavljanje uređaja će biti zabranjeno na delovima zgrada koji su vidljivi sa ulice, a neće biti dozvoljene ni neovlašćene popravke na zgradama, poput zatvaranja balkona ili lođa bez odobrenja.

Propisana je kazna i za suvlasnike na čijim su stanovima izvedeni radovi i za one kompanije čiji zaposleni postave klime suprotno zakonu, kao i za radnike koji odrade postavljanje uređaja.

Suvlasnik koji izvede radove natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa ili na ulična pročelja izgrađenih zgrada postavi uređaje za hlađenje, grejanje i obnovljive izvore energije odnosno antenske sisteme, platiće kaznu u rasponu 1.000 do 5.500 evra, stoji u nacrtu novog zakona.

Suvlasnici će se kaznom od 400 do 5.500 evra kažnjavati i ako ne dozvole ulaz u svoj posebni deo zgrade upravniku zgrade ili osobi koju upravnik zgrade odredi ako je to potrebno radi održavanja zajedničkih delova zgrade ili otklanjanja kvara koji uzrokuje ili bi mogao uzrokovati štetu zgradi ili stanu drugog suvlasnika, te oni koji koče hitne popravke ili energetsku obnovu, odnosno energetsku sanaciju zgrada.

Predviđene su i kazne za vlasnike koji ne osiguraju zgradu, a kazne će ići od 1000 do 2000 evra.

Inače, predviđene kazne za one koji bez pristanka 80 posto suvlasnika iznajme stan na dan kreću se od 2000 do 10.000 evra.

Kazne i za izvođače radova

Kazne za pravna lica su znatno veće.

Pravno lice čiji zaposleni postave na prednjoj fasadi uređaje za hlađenje, grejanje, obnovljive izvore energije ili antenske sisteme, ili izvedu radove natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa, ili u zgradama izgrađenima pre1965. izvedu proreze za instalacije u zidovima i ugrade instalacijske ormariće, po novom zakonu će se kazniti novčanom kaznom u iznosu od 5500 do 10.000 evra.

veliki broj klima uređaja postavljenih na fasadi zgrade
ANTONY DICKSON / AFP / Profimedia 

Novčanom kaznom od 1000 do 5500 evra kazniće se i odgovorna osoba u kompaniji koja izvede takve radove.

Predviđeno je da sve novčane kazne budu prihod proračuna jedince lokalne samouprave na čijem području se nalazi zgrada.

Ovlašćenje nadzora imaće komunalni redari koji naređuju mere za otklanjanje uočenih nepravilnost ili druge mere propisane Zakonom.

Predlog za prekršaj propisan ovim Zakonom koji u nadzoru utvrdi komunalni redar podnosi nadležno upravno telo jedinice lokalne samouprave, stoji u zakonu.

Šta je sa klimama koje su već postavljene na fasadama?

Ono što je važno je da zakon nije retroaktivan, što znači da se neće primjenjivati na već postavljene klima-uređaje, antene ili preuređene balkone, ali svi novi zahvati moraće da budu u skladu sa novim propisima​.

Potpredsednik vlade i ministar prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Branko Bačić rekao je da će novi Zakon o upravljanju i održavanju zgrada stanarima omogućiti da lakše u svoje zgrade ugrade lift ili obnove njihove fasade, te da će država sufinansirati te poduhvate.

"Ispred mog Ministarstva, koliko je katova, toliko je klima-uređaja, na svakom stanu, dakle, to ćemo zabraniti", rekao je Bačić u Dnevniku Nove TV.

Trg bana Jelačića u Zagrebu
paul prescott / Alamy / Alamy / Profimedia Trg bana Jelačića u Zagrebu

Prema predlogu Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koji je vlada prošle nedelje prihvatila i poslala u sabor na prvo čitanje, zgrade će dobiti lični identifikacioni broj (OIB), postati pravna lica i ući u registar. Znaće se tačno šta je čije zaduženje, a biće i sankcija.

Kako je u Srbiji?

U članu 83 Zakona o planiranju i izgradnji koji važi u Srbiji nalažu se slični propisi.

"Predlogom zakona propisano je da spoljne jedinice uređaja za klimatizaciju budu instalirane na način da nemaju uticaj na neposredno okruženje. Ovim članom propisano je i da su vlasnici zgrada javne namene koje se nalaze u granicama nepokretnih kulturnih dobara i njihovoj zaštićenoj okolini u obavezi da u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog Zakona sa uličnih fasada uklone sve spoljne jedinice uređaja za klimatizaciju odnosno da ovi uređaji ne budu vidljivi", navodi se.

klima uređaj.jpg
CRISTINA QUICLER / AFP / Profimedia 

Vlasnici zgrada javne namene bi u roku od dve godine trebalo da uklone klime sa fasada. Ko ne skine klime ili ih ne učini nevidljivim, dobiće kaznu od komunalaca koje će se za fizička lica kretati od 25.000 do 50.000 dinara, a za pravna lica i do 100.000 dinara.

Ipak, upitno je koliko će to zaista biti izvodljivo u praksi.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)