Čak 18 država članica Evropske unije zatražilo je od Evropske komisije da se zakon o suzbijanju globalnog krčenja šuma poznat kao EU Deforestation Regulation (EUDR), dodatno pojednostavi i odloži njegova primena.

"Pozivamo Evropsku komisiju da što pre uključi Uredbu o krčenju šuma u svoj plan pojednostavljivanja propisa kako bi se osigurala usklađena i efikasna primena ovog zakona širom EU", navodi se u pismu koje su potpisale Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Finska, Mađarska, Irska, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Švedska, piše Euronews.

Komisija je već u prethodnim nedeljama predstavila nekoliko "paketa pojednostavljenja" za druge regulative, uključujući direktivu o korporativnoj odgovornosti, Zajedničku poljoprivrednu politiku i sektor odbrane. Sada se poziva da se sličan pristup primeni i na zakon o krčenju šuma.

U pismu se takođe sugeriše da bi "bilo korisno dodatno odložiti početak primene" zakona dok Komisija ne završi proces pojednostavljenja.

Portparol Komisije rekao je da pismo još nije zvanično registrovano, ali je naglasio da je Komisija već uložila "značajne napore" u pojednostavljenje propisa i da se na tome i dalje radi.

Šta predviđa zakon?

EUDR je zakon donet kako bi se smanjio negativan uticaj EU na globalno krčenje šuma. Stupio je na snagu u junu 2023. i klasifikuje zemlje prema riziku od deforestacije prilikom proizvodnje sedam ključnih sirovina: govedina, kakao, kafa, palmino ulje, guma, soja i drvo.

Pod pritiskom država članica, primena je već odložena za velike i srednje kompanije do 30. decembra 2025, a za mikro i male firme do 30. juna 2026.

Zemlje potpisnice smatraju da zakon previše opterećuje poljoprivrednike, one koji poseduju šume i kompanije, posebno u zemljama sa niskim rizikom od deforestacije, i da troškovi nadmašuju koristi. Tvrde da bi nova pravila mogla povećati cene sirovina i proizvodnje, pa čak i podstaći premeštanje proizvodnje izvan EU.

"Ministri potkopavaju zakon"

Ekološke organizacije oštro kritikuju potez ministara. Tvrde da se ovde ne radi o "pojednostavljenju", već o pokušaju da se zakon oslabi.

"Iako ministri govore da podržavaju zaustavljanje krčenja šuma, oni zapravo podrivaju jedan od najvažnijih ekoloških zakona EU", rekla je Anke Šulmajster-Oldenhove iz WWF Evrope. Ona upozorava da dodatna odlaganja i nejasna pravila uvode još više komplikacija, čak i za kompanije koje su se već uskladile sa zakonom.

Hana Movat iz organizacije Fern dodaje da u mnogim državama vlasti zapravo jesu spremne za primenu zakona, uključujući i neke koje su potpisnice pisma. Ona ističe da se u pismu zanemaruje činjenica da se evropske šume sve više degradiraju, i da plantaže drveća nisu isto što i prirodne šume.

"EUDR bi konačno uneo više transparentnosti u model plantažne proizvodnje drveta i sprečio dalju degradaciju šuma, u Evropi i van nje", zaključuje Movat.

(EUpravo zato/Euronews)