Zagovornici prava životinja u Turskoj tvrde da su mnogi psi lutalice neselektivno ubijani nakon što je prošlog avgusta usvojen sporni zakon.

Ustavni sud Turske je ove nedelje odbacio zahtev za poništavanjem zakona kojim se planira uklanjanje miliona pasa sa ulica.

Sa druge strane, kritičari smatraju da bi mera mogla da dovede do masovnog ubijanja životinja, a glavna opoziciona stranka je tražila ukidanje zakona jer krši prava životinja i pravo na život. Međutim, najviši turski sud je ostao pri svome.

Turska će navodno udomiti pse lutalice

Desetine aktivista za prava životinja okupile su se ispred suda zahtevajući poništavanje "krvavog zakona".

Vlasti procenjuju da oko četiri miliona pasa luta turskim gradovima i selima. Iako su mnogi bezopasni, to vlastima nije smetalo da pooštre pravila o uličnim životinjama nakon što je zabeleženo više incidenata, uključujući i napade na decu.

Kako se navodi, opštine treba da prikupljaju pse lutalice i smeste ih u prihvatilišta gde će biti vakcinisani i sterilisani, a zatim ponuđeni na udomljavanje.

Psi koji su u bolovima, neizlečivo su bolesni ili predstavljaju zdravstveni rizik po ljude biće uspavani.

Strahuje se od masovnog ubijanja životinja

Ljubitelji životinja oštro se protive novim merama koje opisuju kao "zakon za masakr".

Strahuju da bi moglo da dođe do masovnog ubijanja pasa ili da će završiti u prenatrpanim i higijenski neadekvatnim prihvatilištima.

Žena daje vodu psu na ulici u Turskoj
Foto: Shutterstock

Takođe, postavlja se pitanje kako će opštine, koje se već suočavaju sa finansijskim poteškoćama, obezbediti sredstva za izgradnju dodatnih prihvatilišta.

Umesto da ulažu u brigu o lutalicama, postoji bojazan da bi lokalne vlasti mogle da pribegavaju eutanaziji pod izgovorom da su životinje bolesne.

Aktivisti takođe tvrde da su mnoge lutalice neselektivno ubijane.

Advokatska komora Ankare navodi da su, od stupanja zakona na snagu, "stotine životinja umrle zbog pravila koja ne služe javnom interesu".

Organizacija "Humane Society International" (HSI) je još prošle godine kritikovala turski pristup u rukovođenju ovim problemom.

"Mislim da je to zaista korak unazad u progresivnom razmišljanju o zdravim i humanim gradovima", smatra Ketrin Polak, potpredsednica ove organizacije.

(EUpravo zato/Euronews)