Stado bizona u Nacionalnom parku Fruška gora bogatije je za dva člana – mužjaka Tajfuna i ženku Tatrenku - koji su stigli iz Češke.
Oni su se postepeno adaptirali na našu sredinu, a karantinski period je protekao uspešno.
Imena su se ranije birala preko društvenih mreža, ali ovoga puta to nije bio slučaj.
Inače, stado bizona na Fruškoj gori postoji od 2022. godine, a sada broji šest jedinki - Fruška, Mila, Ninja, Cveta, Tajfun i Tatrenka.
Mužjak Đuka je, nažalost, uginuo prošle godine.
Projekat je pokrenut je pre više od sedam godina nakon posete stručnjaka iz Poljske, a kako su naglasili iz Parka, dovođenje ovih životinja podstiče regionalni biodiverzitet, ali i ukazuje koliko je važno da očuvamo ugrožene vrste.
Evropskih bizona je u Evropi pre 100 godina ostalo svega pedesetak. Međutim, stručnjaci danas procenjuju da će ih na istom prostoru biti više od 10.000.
Ova vrsta je donedavno bila potpuno zaboravljena na našem području, a poslednji bizon je nestao pre više od 200 godina.
Projekat koji sprovodi JP “Nacionalni park Fruška gora” realizovan je uz podršku naših vlasti, ali i Ambasade Poljske u Srbiji.
Zahvaljujući raznim merama zaštite, populacija evropskog bizona u divljini porasla je sa oko 1.800 jedinki u 2003. godini na više od 6.200 u 2019. godini.
Nakon što su poslednje jedinke u divljini odstreljene u Bjeloveža šumi i na Kavkazu 1921. i 1927, preostali bizoni su opstajali samo u zatočeništvu.
Prvi program za povratak u divljinu sproveden je 1954. godine. Danas se najveće subpopulacije ove vrste nalaze u Poljskoj, Belorusiji i Rusiji. Trenutno, u Evropi postoji 47 krda bizona koja se slobodno kreću, od kojih je najveće u Bjeloveža šumi na granici Poljske i Belorusije i broji oko 1.000 jedinki.
Evropski bizon postao je simbol ambicioznih poduhvata očuvanja velikih divljih prostranstva u Evropi.
Fauna Fruške gore je vrlo bogata, a pored bizona tu živi i evropski jelen, divlja svinja, muflon, jelen lopatar, srndać, lisica, šakal, zečevi...
(EUpravo zato/NP Fruška gora)