Turska je odobrila zakon kojim će milioni uličnih pasa biti uklonjeni sa ulica, a vlasti tvrde da je to neophodno kako bi se rešio veliki problem lutalica.
Aktivisti za zaštitu prava životinja su zakon nazvali masakrom.
Strahuje se da će mnogi psi biti ubijeni ili završiti u prenatrpanim azilima.
Procenjuje se da turskim ulicama i ruralnim područjima luta oko 4 miliona pasa, a iako su većinski bezopasni, veliki broj njih se kreće u čoporima, pa su zabeleženi i napadi na ljude.
Kada su u pitanju ulične mačke, one neće biti obuhvaćene zakonom.
Šta sve piše u turskom zakonu protiv pasa?
Nova pravila nalažu da opštine sakupljaju ulične pse i odvode ih u prihvatilišta kako bi bili vakcinisani i sterilisani i spremni za usvajanje.
Životinje koje su bolesne, u bolovima ili predstavljaju zdravstveni rizik, biće uspavane.
Međutim, ne zna se od kojih para će lokalne vlasti da izgrade veliki broj prihvatilišta.
"Pošto nema dovoljno mesta u tim azilima, otvoren je put ka ubijanju pasa. Mi vrlo dobro znamo da ovo donosi smrt", rekao je veterinar Turkan Čejlan, prenosi Euronews.
U Istanbulu su građani protestovali zbog novog zakona.
"Vaš krvnički zakon je samo list papira za nas. Napisaćemo na ulici novi zakon. Pobediće život i solidarnost, a ne mržnja i neprijateljstvo", poručili su.
Protestovalo se i u Ankari.
Opozicionari su upitali zašto bi se sakupljale zdrave životinje koje nisu agresivne ukoliko nije planirano da budu ubijene.
Iako vlasti navode da odluka neće dovesti do masovnog pokolja, zakon nalaže da lokalni čelnici koji ne ispune ovu obavezu mogu da dobiju i do dve godine zatvora.
Iza inicijative stoji Murat Pinar koji je istakao da je od 2022. godine 75 ljudi stradalo zbog napada pasa ili u saobraćajnim nesrećama povezanim sa tim životinjama. Naime, njegovu ćerku Mahra (9) je pre dve godine pregazio kamion kada je bežala od dva agresivna psa.
(EUpravo Zato/Euronews)