Kultura pokreće Evropu (Culture Moves Europe) je finansijska šema za podršku međunarodne mobilnosti umetnika/ca i profesionalaca/ki u kulturi, podržana u okviru programa Kreativna Evropa, a koji u periodu od 2022. do 2025. sprovodi Gete institut u Briselu. Sada je otvoren treći poziv za reativce.

Cilj ove podrške je da se tokom perioda od 3 godine podrži više od 6.000 projekata, sa posebnom pažnjom usmerenom na mlade umetnike/ce u nastajanju.

Do 2025. godine, Kultura pokreće Evropu će dodeliti bespovratna sredstva umetnicima/cama, kulturnim radnicima/cama i organizacijama domaćinima iz zemalja koje učestvuju u programu Kreativna Evropa, za stručno usavršavanje u inostranstvu ili međunarodnu saradnju, koprodukciju, zajedničko stvaranje ili predstavljanje rada novoj publici.

Individualna mobilnost umetnika i umetnica u kulturi

Poziv za prijavu projektnih predloga u okviru linije za individualnu mobilnost, čiji je cilj da do 2025. godine podrži više od 6000 umetnika/ca i profesionalaca/ki za međunarodnu mobilnost, otvoren je do 30. novembra 2024. godine sa mesečnim rokovima za predaju prijava.

Projekt mobilnosti treba biti sproveden najkasnije do 30. aprila 2025, dok je poslednji dan za podnošenje izveštaja 31. maj 2025. godine. Individualna mobilnost, uključujući put do odredišta, može početi najranije 60 dana od mesečnog roka to jest nakon potpisivanja ugovora.

Kako da se prijavite?

Projektni predlozi moraju uključiti dva od navedenih četiri cilja poziva:

ISTRAŽITI - sprovoditi istraživanje, istraživati i raditi na određenoj temi ili novom konceptu;

STVORITI -  uključiti se u koektivni kreativni proces u potrazi za stvaranjem novog umetničkog/kulturnog dela;

NAUČITI - Poboljšati kompetencije i veštine učesnika/ca kroz neformalno učenje ili saradnju sa stručnjacima;

POVEZATI SE - Razviti profesionalnu mrežu, ojačati profesionalni razvoj saradnikaa, uključiti novu publiku.

Podnosioci prijave za Individualnu mobilnost moraju imati minimalno 18 godina, ideju za projekat mobilnosti koja pokriva jedan od sledećih sektora: izvođačke umetnostie, vizuelne umetnosti, muziku, kulturno nasleđe, arhitekturu, dizajn i modni dizajn ili književnost i prijavu podneti na engleskom jeziku, u skladu sa vremenskim rokovima, putem portala Gete instituta Goethe-Application Portal (GAP) .

Ko sve može da se prijavi?

Korisnici/ce grantova su umetnici/ce i kulturni profesionalci/ke ili grupe umetnika/ca i profesionalaca/ki (od dve do pet osoba) koji imaju navršenih 18 godina i prijavljeno prebivalište u jednoj od 40 država koje učestvuju u programu Kreativna Evropa.

Uspešni podnosioci/teljke prijava (pojedinačni ili grupni voditelj/član) na prošlogodišnjem pozivu za Individualnu mobilnost nisu prihvatljivi s obzirom da podršku za mobilnost mogu iskoristiti samo jednom u periodu između oktobra 2022. i jul 2025.

Grupne prijave

Mogu se prijaviti i grupe od 2 do 5 umetnika/ca ili profesionalaca/ki koji čine istu koherentnu grupu.

Svaka grupa treba da imenuje voditelja/ku grupe koja postaje kontakt osoba za komunikaciju sa timom Kultura pokreće Evropu. Voditelj/ka grupe podnosi prijavu u ime grupe, potpisuje ugovor u ime grupe, radi izmene i dopune, prima i raspodeljuje sredstva za mobilnost među članovima/cama grupe putem njihovih individualnih bankovnih računa i podnosi izveštaj o aktivnostima na kraju projekta.

Svaki član/ica grupe mora imati jasno definisanu ulogu u projektu.

Svi članovi/ce grupe moraju sprovoditi projekat na istom odredištu, u isto vreme i u istom trajanju. Svi članovi/ce grupe ne moraju zakonski boraviti u istoj državi Kreativne Evrope, ali ne smeju boraviti/biti državljani/ke u zemlji odredišta mobilnosti.

Datumi putovanja mogu se malo razlikovati od jednog do drugog člana/ce grupe, ali svi članovi/ce grupe moraju zajedno boraviti na mestu odredišta, radeći na projektu, tokom celog trajanja sprovođenja projekta.

Ukoliko prijavljujete grupu, obavezno proverite da ni jedan umetnik/ca ili kulturni profesionalac/ka u grupi već nije primio sredstva sa ovog poziva, jer će u tom slučaju prijava biti nevažeća.

Takođe, na ovom pozivu biće potrebno priložiti i Dokaz o saradnji s međunarodnim partnerom (proof of collaboration) koji mora da sadrži sledeće podatke:

  • Kratak opis međunarodnog partnera;
  • Ime podnosioca/teljke (ili grupe);
  • Kratak opis saradnje sa podnosiocem/teljkom (ili grupom);
  • Trajanje projekta i planirani datum početka i završetka projekta;
  • Potpis i datum međunarodnog partnera.

Primer Dokaza o saradnji s međunarodnim partnerom naveden je u tekstu konkursa pod tačkom 7. Data Protection - Example of "Proof of collaboration from the international partner".

Međunarodni partner

Svaki projektni predlog mobilnosti mora uključiti jednog međunarodnog partnera, jednu projektnu ideju i jednu destinaciju.

Međunarodni partner je saradnik/ca koji može biti ili umetnik/ca ili organizacija koji su zakonski registrovani i imaju sedište u različitoj državi Kreativne Evrope od one iz koje dolazi podnosilac(oci) prijave.

Virtuelna i hibridna mobilnost za prijave za osobe sa invaliditetom 

Posebno se ohrabruju da podnesu prijavu umetnici/ce i kulturni profesionalci/ke s invaliditetom.

Za ovu grupu umetnika/ca i profesionalaca/ki postoje dve opcije:

  • projekat mobilnosti
  • virtuelni/hibridni projekat.

Za podnosioce/teljke koji preferiraju virtualnu ili hibridnu mobilnost, podrška uključuje dnevnicu od 35,00 evra, koja doprinosi dnevnim troškovima tokom realizacije projekta. Osim toga, može se tražiti podrška za pristupačnost kako bi se pokrili troškovi vezani za posebnu asistenciju ili IT opremu.

Koliko traje projekat?

Trajanje projekta treba da odgovara broju dana provedenih u zemlji u kojoj se realizuje projekat koje mora biti opravdan i trajati:

  • između 7 i 40 dana za pojedinačne projekte;
  • između 7 i 14 dana za grupne projekte.

Realizacija projekta u zemlji odredišta mora biti neometana, što znači da nije prihvatljivo segmentirati realizaciju projekta u nekoliko perioda i/ili odlaziti u druge zemlje tokom realizacije projekta u zemlji odredišta.

Tri su kategorije trajanja projekata i procjenjuju se na sledeći način:

  • Otprilike 70% za kratkoročne projekte (7 do 14 dana)
  • Otprilike 23% za srednjoročne projekte (15 do 21 dan)
  • Otprilike 7% za dugoročne projekte (22 do 40 dana)

Prijava projekata

Projekti mobilnosti prijavljuju se putem portala Gete instituta Goethe-Application Portal (GAP), a svaki projekat mora sadržati obaveznu popratnu dokumentaciju koja se sastoji od:

  • Službenog nacionalnog identifikacionog dokumenta;
  • Dokaza/potvrde o zakonskom boravku;
  • Biografija;
  • Umetnički i kreativni portfolio;
  • Dokaz o saradnji sa međunarodnim partnerom.

Iznos bespovratnih sredstava naveden u fazi prijave je okviran dok se konačni iznos potvrđuje nakon provere od strane tima Kultura pokreće Evropu i kao takav se navodi u ugovoru o dodeli bespovratnih sredstava.

Kultura pokreće Evropu deluje po paušalnom principu, što znači da se iznos naveden u ugovoru o bespovratnim sredstvima dodeljuje bez obzira na stvarne troškove.

Finansijski doprinos sastoji se od dva elementa: podrške za mobilnost, koja uključuje dnevnice i troškove putovanja, i dodataka i podrške za invalidnost.

Podrška za mobilnost uključuje troškove putovanja od mesta zakonskog prebivališta do mesta odredišta i nazad. Za putne troškove do odredišta udaljenog do 5.000 km podrška iznosi 350,00 evra po osobi, a za putne troškove do odredišta udaljenog više od 5.000 km podrška iznosi 700,00 evra po osobi.

Kultura pokreće Evropu podstiče podnosioce/teljke prijava da odaberu održive načine putovanja uz doplatu za zelenu mobilnost, te u skladu sa tim na udaljenosti koje su manje od 600 km, nije prihvatljivo putovanje avionom, osim u sledećim slučajevima:

  • za osobe sa invaliditetom
  • za putovanje sa ili na ostrvo bez trajektnih veza
  • zbog više sile ili otežanih ličnih okolnosti

Dnevnice i dodaci:

Dnevnica iznosi 75,00 evra po osobi/po danu, a uključuje troškove smeštaja, ishrane, iznajmljivanja opreme, javnog prevoza i ostale slične troškove tokom sprovođenja projekta.

Kroz dodatke i podršku za invalidnost, Kultura pokreće Evropu želi omogućiti pristup i učešće ljudi iz različitih sredina i profila na osnovu njihovih individualnih potreba.

Dodaci i podrška uključuju:

Podršku za invalidnost koja je namenjena osobama čiji invaliditet utiče na njihovu sposobnost sprovođenja projekta mobilnosti. Budžet se dogovara individualno sa timom Kultura pokreće Evropu kako bi pokrili specifične troškove u vezi sa putovanjem.

Dodatak za porodicu iznosi 100,00 evra a odnosi se na roditelje/staratelje dece mlađe od 10 godina tokom sprovođenja mobilnosti. Iznos je fiksan, bez obzira na broj dece.
Dodatak za vizu namenjen je troškovima koji su vezaniza procese izdavanja viza, a iznosi 80,00 evra po osobi.

Dodatak za zelenu mobilnosti primenjuje se samo za putovanja iznad 600 km, te se korisnici podstiču sa 350,00 evra za odabir održivog načina putovanja.

Dodatak za najudaljenije regije (OR) i prekomorske zemlje i teritorije (OCT) i iznosi 150,00 evra po osobi.

Ocenjivanje i kriterijumi

Proces evaluacije uključuje: proveru prihvatljivosti, evaluaciju, stručnu proveru i obaveštenje o rezultatima. Svaku prihvatljivu prijavu ocenjuju dva nezavisna stručnjaka/kinje koji rade nezavisno jedan od drugog i vode se tabelom ocenjivanja na osnovu sledećih kriterijuma:

  • Koji je cilj podnosioca/teljke i zašto je mobilnost relevantna?
  • Da li je projekat adekvatno planiran (sa međunarodnim partnerom, trajanje itd.)?
  • Koji će biti dugoročni pozitivni efekti projekta?
  • Da li je podnosioc/teljka razmotrio/la ekološku održivostiu u projektu mobilnosti?

Rok za podnošenje prijava je 30. novembar, a više o ovom pozivu saznajte putem sledećih linkova: Gete InstitutEvropska komisija.

(EUpravo zato/eumogucnosti.rs)