Sve veći broj ljudi iz Srbije odlučuje da potraži bolje životne prilike u inostranstvu, ali oni koji se odluče na ovaj korak svesni su da proces dobijanja stalnog boravišta u razvijenim evropskim zemljama može biti izazovan.

Ipak, postoje određene mogućnosti koje omogućavaju relativno brz i jednostavan put do stalnog boravka, naročito za one koji su spremni da investiraju ili ispunjavaju specifične uslove. Među zemljama koje nude povoljne opcije za sticanje boravišne dozvole su Portugal, Malta, Kipar i Grčka. Prema podacima konsultantske firme Global Citizen Solutions, procedura u ovim državama nije previše komplikovana, čak ni za građane Srbije.

Sticanje stalnog boravka ključno je za sve koji žele dugoročno da se nastane u stranoj zemlji. Ova dozvola omogućava legalan boravak, rad i život bez potrebe za redovnim produžavanjem vize ili privremenih dokumenata. Takođe, pruža pristup osnovnim socijalnim pravima, uključujući zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i penzioni sistem, a u nekim slučajevima može biti i prvi korak ka dobijanju državljanstva.

Iako preseljenje u evropske zemlje može delovati kao dugotrajan i složen proces, uz adekvatne informacije i pripremu, mogućnosti su brojne. Osim što obezbeđuje stabilniji život, stalno boravište otvara i nova vrata za profesionalni razvoj i lične prilike koje možda nisu dostupne u matičnoj zemlji. Za građane Srbije, procedure se razlikuju u zavisnosti od države, ali mnoge evropske zemlje nude fleksibilne opcije za one koji dolaze izvan EU.

Portugal

Portugal je među najatraktivnijim destinacijama za one koji žele da se presele, a jedan od glavnih razloga je jednostavan i transparentan sistem dobijanja boravišne dozvole za građane van Evropske unije, uključujući i Srbiju.

Imigracioni centar u Lisabonu
Luis Boza/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia Imigracioni centar u Lisabonu

Jedna od najčešćih opcija je Zlatna viza, koja se dodeljuje osobama koje investiraju u nekretnine ili pokreću poslovni poduhvat u zemlji. Nakon pet godina boravka na osnovu ovog programa, može se podneti zahtev za stalnu boravišnu dozvolu. Osim što nudi povoljne uslove za migraciju, Portugal se ističe i visokim kvalitetom života, što dodatno privlači ljude koji žele da se nastane u EU.

Malta

Malta je još jedna zemlja poznata po liberalnim imigracionim politikama. Za dobijanje stalnog boravka, postoji nekoliko opcija, uključujući investicione programe.

Jedan od najpoznatijih je Malta Permanent Residency Programme (MPRP), koji omogućava investitorima da steknu boravišnu dozvolu ulaganjem u nekretnine ili kroz donacije državnim fondovima. Za državljane Srbije, procedura je relativno jednostavna, sa minimalnim administrativnim zahtevima. Osim toga, Malta je deo Evropske unije, što omogućava uživanje u brojnim pogodnostima koje dolaze s članstvom u EU.

Kipar

Kipar je dugo bio prepoznat kao destinacija sa povoljnim imigracionim uslovima, iako su pravila poslednjih godina postala nešto stroža. I dalje postoji mogućnost dobijanja stalnog boravka putem investicija, kroz program Cyprus Permanent Residency Programme.

Ovaj sistem omogućava sticanje boravišne dozvole putem kupovine nekretnina ili drugih oblika kapitalnog ulaganja. Kipar je posebno privlačan građanima Srbije zbog pojednostavljene procedure i brze obrade zahteva, a uz to nudi i niske poreske stope i kvalitetan obrazovni sistem.

Grčka

Grčka takođe nudi program Zlatna viza, koji omogućava stranim državljanima da dobiju boravišnu dozvolu ukoliko ulože najmanje 250.000 evra u nekretnine.

Atina
Giannis Alexopoulos/NurPhoto/Shu / Shutterstock Editorial / Profimedia 

Ovaj program je privukao mnoge koji žele da se presele u južnu Evropu, a Grčka se izdvaja i zbog bogate kulturne baštine i razvijenog turističkog sektora. Za građane Srbije, administrativni postupak je relativno jednostavan, a nakon određenog perioda boravka moguće je podneti zahtev za stalnu boravišnu dozvolu.

Za one koji razmišljaju o preseljenju, ključno je da budu informisani o aktuelnim programima i zakonodavnim promenama. Najbolji način za sigurnu migraciju jeste konsultacija sa stručnjacima u oblasti imigracionog prava i oslanjanje na zvanične izvore informacija.

(EUpravo zato/Global Citizen Solutions)