Lokalitet u Italiji, Pompeja, će ograničiti broj posetilaca na 20.000 dnevno i uvesti personalizovane karte od sledeće nedelje, u pokušaju da se izbori sa prevelikim brojem turista i zaštiti ovo svetsko nasleđe, saopštili su zvaničnici.
Ovog leta, rekordnih četiri miliona ljudi posetilo je ostatke drevnog rimskog grada, koji je bio zatrpan pepelom i kamenom nakon erupcije vulkana Vezuv 79. godine nove ere.
Direktor arheološkog parka, Gabrijel Zuktrigel, rekao je da broj posetilaca glavnom lokalitetu sada svakodnevno premašuje prosečnih 15.000-20.000 i da će novo dnevno ograničenje sprečiti dalje povećanje broja posetilaca.
"Radimo na seriji projekata da smanjimo ljudski pritisak na lokalitet, koji može predstavljati rizik i za posetioce i za nasleđe koje je tako jedinstveno i krhko," rekao je Zuktrigel.
Od 15. novembra karte za park biće personalizovane i sadržavaće puna imena posetilaca. Maksimalno 20.000 karata biće izdano dnevno, sa određenim vremenskim intervalima tokom leta.
Projekat "Veća Pompeja"
Uprava parka pokušava da podstakne turiste da posete druge drevne lokalitete povezane sa Pompejom, uključujući Stabiju, Oplontis i Boskoreale, pružajući besplatan autobuski prevoz u okviru projekta "Veća Pompeja".
"Mere za upravljanje protokom posetilaca i bezbednost, kao i personalizacija poseta, deo su ove strategije. Cilj nam je spor, održiv, prijatan i ne masovan turizam, a pre svega turizam raširen po teritoriji oko Uneskovog lokaliteta, koja je puna kulturnih dragulja za otkrivanje" rekao je Zuktrigel.
U aprilu, Venecija je postala prvi veliki turistički grad na svetu koji naplaćuje ulaz, kao deo pilot-projekta usmerenog na odvraćanje jednodnevnih posetilaca, a ova mera biće ponovo uvedena naredne godine. Taksa od pet evra, koja se primenjivala na 29 vršnih dana i završila u julu, takođe je bila hitna reakcija lokalnih vlasti kako bi se izbeglo da Uneskov lokalitet bude stavljen na crnu listu.
(EUpravo zato)