Gradski odbornici u Pragu zabranili su noćne obilaske barova koje organizuju turističke agencije, jer grad želi da privuče pristojnije turiste. Češka prestonica, koja broji 1,3 miliona stanovnika, dugo je bila popularna destinacija za bučne žurke organizovane za turiste, uglavnom iz Britanije.
Zamenik gradonačelnika Praga, Zdenek Hrib, izjavio je da su noćne ture po pabovima sada zabranjene.
"Neće biti moguće organizovati vođene ture između 22 časa i 6 ujutru", dodao je.
Jiri Pospisil, još jedan zamenik gradonačelnika, rekao je da gradska uprava Praga "traži kultivisanije, bogatije turiste... ne one koji dolaze na kratko samo da bi se napili".
Strani ljubitelji piva godinama pomažu Češkoj da zadrži svoju poziciju kao nacije koja voli da konzumira pivo. U 2023. godini popijeno je vodećih 128 litara piva po glavi stanovnika u Češkoj, uprkos stalnom opadanju od kada je pandemija počela 2020. godine.
Pivo je u nekim restoranima i dalje jeftinije od vode, a mnogi pabovi u istorijskom centru pod zaštitom Uneksa nude poznati lokalni lager za manje od tri evra po pinti.
Vaclav Starek, predsednik Češke asocijacije hotela i restorana, pohvalio je odluku gradske uprave.
"Izleti u centar u potrazi za pivom predstavljali su problem za lokalno stanovništvo i druge turiste. Ne mislim da će to naškoditi našoj prodaji. Nikom neće biti zabranjeno da ide u pab, ali ove noćne organizovane ture po pabovima... nisu nešto što nam je potrebno" rekao je za AFP.
Nisu prvi i jedini
Prag nije prva evropska prestonica koja pokušava da obeshrabri određene vrste turista. Amsterdam je prošle godine pokrenuo kampanju sa sloganom "ostanite na distanci", usmerenu ka mladim Britancima, koja se aktivira kada ljudi u Britaniji unesu termine u pretraživače kao što su "momačko veče u Amsterdamu", "jeftin hotel u Amsterdamu" i "pub crawl Amsterdam" (pab crowl je concept koji u Pragu žele da zabrane, a odnosi se na obilaženje nekoliko barova u toku jednog izlaska).
Oglasi opisuju rizike i posledice prekomerne konzumacije alkohola i droga: kazne, krivični dosije, hospitalizacija i trajno narušeno zdravlje.
Još jedna kampanja, pokrenuta ove godine, pokušava da obeshrabri posetioce putem onlajn kviza; svako ko odgovori sa "da" na pitanja "Da li biste želeli da istražujete grad s pićem ili džointom u ruci?" ili "Da li biste želeli vođenu turu među izlozima sa seksualnim radnicama?" suočava se sa odgovorom: "To će biti problem. Zabranjeno je".
I drugi evropski gradovi uveli su mere za odvraćanje masovnog turizma, uključujući Veneciju, koja je ograničila veličinu turističkih grupa i zabranila upotrebu zvučnika, i Barselonu, koja je najavila da će do 2028. godine zabraniti izdavanje stanova turistima.
(EUpravo zato/JA)