Italija je prvi put direktno pomenula prostituciju u klasifikaciji poslova koju koristi za prikupljanje podataka i poreske svrhe, saopšteno je iz Nacionalnog zavoda za statistiku, a osim usluga eskort pratnje, sada se pominju i organizacija događaja kao i upravljanje objektima.

Prostitucija u Italiji se nalazi u pravnom vakuumu gde je pojedincima dozvoljeno da nude seksualne usluge, ali ta oblast nije precizno regulisana. S druge strane, organizovanje seksualnih radnika, kao što je vođenje bordela, strogo je zabranjeno.

Od sada se očekuje da seksualni radnici koriste poslovnu klasifikaciju koju su usvojile italijanske vlasti kako bi dobili PIB i pokušali da regulišu svoj status.

U Italiji ti radnici često ne mogu da ostvare radnička prava i ne mogu da prijave prihod niti plaćaju poreze, što je u oštrom kontrastu sa drugim evropskim zemljama poput Holandije i Nemačke, gde je seksualni rad regulisan.

Tzv. sistem ATECO pomaže državnim agencijama i istraživačima da kategorizuju delatnosti kako bi razvili politike i analize u okviru italijanskog poslovnog okruženja. Ove godine je ažuriran, a nove šifre delatnosti su stupili na snagu 1. aprila.

Nacionalni zavod za statistiku ISTAT je svrstao seksualne radnike u kategoriju ličnih usluga, koja takođe uključuje salone za tetoviranje i organizatore žurki, čime se formalno priznaje industrija koja je istorijski bila van fokusa javnosti.

ISTAT je naveo da su seksualni radnici već mogli da budu obuhvaćeni prethodnim ATECO klasifikacijama, ali ažuriranje za 2025. godinu ih direktno pominje, u skladu s promenom pravila računovodstva Evropske unije.

Pravila EU o računovodstvu takođe se odnose i na aktivnosti koje su ilegalne u Italiji, poput organizovanja grupa seksualnih radnika.

Međutim, ISTAT je jasno naglasio da će u okviru klasifikacije u obzir biti uzete isključivo legalne aktivnosti za dodeljivanje ATECO koda.

Jedan zvaničnik upoznat sa situacijom rekao je da su se italijanski seksualni radnici tokom godina uglavnom registrovali pod alternativnim opisima, poput "masera".

Vlasti nisu uspele da suzbiju rastuću sivu ekonomiju u zemlji u kojoj se izbegavanje sistema često smatra neophodnošću ili čak umetnošću.

Najnoviji dostupni podaci pokazuju da je vrednost sive ekonomije u 2022. godini iznosila više od 200 milijardi evra što je približno 10 odsto bruto domaćeg proizvoda i predstavlja rast od 9,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

(EUpravo zato/Reuters)