Španska vlada odobriće jednogodišnje boravišne i radne dozvole za čak 25.000 stranaca pogođenih katastrofalnim bujičnim poplavama koje su prošlog oktobra pogodile istočni deo zemlje.

Mera, koju je usvojila španska vlada, olakšaće administrativne procedure za one koji su ostali bez krova nad glavom u desetinama gradova pogođenih poplavama, prvenstveno u regionu Valensije.

Vlada je pokrenula opsežan proces obnove i rekonstrukcije nakon katastrofe 29. oktobra, u kojoj je život izgubilo 227 ljudi, dok su brojni domovi i preduzeća sravnjeni sa zemljom.

Ministarstvo za inkluziju, socijalno osiguranje i migracije saopštilo je da je haos izazvan poplavama, koje su bile posledica obilnih padavina, mnogim imigrantima onemogućio da ispune uslove za legalan boravak, školovanje i rad u Španiji.

Takođe, mnogi poslodavci nisu mogli da ispune birokratske zahteve potrebne za zapošljavanje stranih radnika.

Stranci zaslužni za rast

Ministarstvo je naglasilo da će novi jednogodišnji boravišni i radni status biti odobren zbog "neočekivanih vanrednih okolnosti", ali i da će biti odbijen u slučajevima zabrinutosti za javni red, bezbednost ili zdravlje.

Pored toga, strancima koji su izgubili članove porodice u poplavama biće omogućena petogodišnja boravišna dozvola u Španiji.

Dok evropske vlade postrožavaju svoje migracione politike, Španija ide suprotnim putem, pripisujući migrantima zasluge za ekonomski rast i otvaranje novih radnih mesta tokom protekle godine.

Stranci trenutno čine oko 15,9 odsto registrovane radne snage u Španiji, mada ih još mnogo više radi u sivoj ekonomiji – od sezonskog branja voća do čišćenja domova i brige o starijima.

Suočena sa padom nataliteta, Španija tvrdi da su joj potrebni legalno zaposleni migranti koji će doprinositi socijalnom osiguranju i penzionom sistemu kako bi država mogla da odgovori na demografske izazove.

Iako je Španija ugasila nekoliko sporazuma sa afričkim zemljama s ciljem sprečavanja neregularnih migracija, uključujući one preko opasnih mediteranskih ruta, donosi mere koje omogućavaju legalizaciju statusa imigranata koji su već u zemlji bez dozvole. Većina njih došla je iz Latinske Amerike avionom i ostala u Španiji nakon isteka viza.

(EUpravo zato/Euronews)