Poslednji podaci Evropske konfederacije sindikata pokazuju značajne razlike u visini minimalnih zarada među zemljama Evropske unije.

Minimalna plata u Hrvatskoj iznosi 840 evra bruto mesečno, što je svrstava svrstava u donji deo rang liste EU.

Poređenja radi, zemlje poput Luksemburga (2.571 evra), Nemačke (2.151 evra), Holandije (2.183 evra) i Irske (2.146 evra) se ističu sa minimalnim zaradama iznad 2.000 evra, čime se obezbeđuje znatno viši standard za svoje najniže prihode radnika.

U Francuskoj je ovaj iznos 1.767 evra, dok je u Španiji minimalna zarada 1.323 evra. S druge strane, Bugarska ima najniži iznos u okviru EU, gde je minimalna plata samo 477 evra.

U Hrvatskoj se već dugo vode rasprave o potrebi povećanja minimalne plate, budući da, iako se postepeno povećava, zaostaje za mnogim članicama Evropske unije.

Pitanje njegovog povećanja postaje posebno aktuelno u svetlu rasta troškova života i inflacije, koji sve više opterećuju kućne budžete.

Direktiva o minimalcu u EU

Inače, po pitanju minimalca, ova godina je važna za sve radnike u zemljama Evropske unije.

Naime, do 15. novembra treba da stupi na snagu nova direktiva EU o minimalnim platama, sa ciljem da minimalac na međunarodnom nivou bude u visini 60 odsto prosečne plate.

Dvadeset dve od 27 zemalja članica Unije ima uspostavljen nacionalni minimalni dohodak, što znači da su poslodavci u ovim zemljama zakonom obavezni da ne daju manje plate od nacionalnog minimuma.

U izveštaju Eurostata stoji da od 10 zemalja kandidata i potencijalnih kandidata članica EU, sedam je imalo nacionalnu minimalnu platu i to Crna Gora, Moldavija, Severna Makedonija, Albanija, Srbija, Turska i Ukrajina.

"Sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati sa nacionalnom minimalnom zaradom, za koje su dostupni podaci, imaju minimalne plate u rasponu od 185 evra u Ukrajini do 568 evra u Turskoj", stoji u spomenutom izveštaju.

(Eupravo zato)