Zemlje Evropske unije nastojaće da predstave ujedinjeni stav u narednim danima u vezi sa tarifama američkog predsednika Donalda Trampa, verovatno odobravajući prvi set ciljanih protivmera na do 28 milijardi dolara američkih uvoznih proizvoda, od zubnog konca do dijamanata. Predsednica Komisije, Ursula fon der Lajen, u ponedeljak i utorak će održati odvojene razgovore sa izvršnim direktorima iz sektora čelika, automobilske industrije i farmaceutske industrije kako bi procenili uticaj tarifa i odlučili šta dalje da preduzmu.
Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič rekao je u obraćanju da će lideri EU "fokusirati diskusiju na sledeće korake, kako da pripreme sledeći potez u odnosu na SAD" i kako da pripreme Evropu za bilo kakvo potencijalno "trgovinsko preusmeravanje", uključujući podršku kompanijama. Ipak, on je opisao situaciju kao "promenu paradigme za globalni trgovinski sistem".
Prema pisanju Rojtersa, ranije pominjani set protivmera značio bi da se EU pridružuje Kini i Kanadi u uvođenju protivmera prema Sjedinjenim Američkim Državama u ranoj eskalaciji onoga što neki strahuju da će postati globalni trgovinski rat, čineći robu skupljom za milijarde potrošača i gurajući ekonomije širom sveta u recesiju.
Takođe, Evropska komisija, koja koordinira trgovinsku politiku EU, predložiće članicama u toku dana listu američkih proizvoda na koje bi trebalo uvesti dodatne carine kao odgovor na Trampove tarife na čelik i aluminijum, a ne na šire reciprocne carine.
Među tim proizvodima biće američko meso, žitarice, vino, drvo i odeća, kao i žvakaće gume, zubni konac, usisivači i toalet papir. Jedan proizvod koji je privukao više pažnje i izazvao neslaganja u bloku je burbon. Komisija je predložila carinu od 50 posto, što je navelo Trampa da zapreti uvođenjem 200 posto protivmere na alkoholna pića iz EU ako blok krene sa tim potezom.
Izvoznici vina iz Francuske i Italije izrazili su zabrinutost. EU, čija ekonomija zavisi od slobodne trgovine, želi da bude sigurna da će imati široku podršku za bilo koji odgovor, kako bi održala pritisak na Trampa da uđe u pregovore.
Luksemburg će u ponedeljak biti domaćin prvom političkom sastanku na nivou cele EU od Trampove najave širokih tarifa, kada će ministri zaduženi za trgovinu iz 27 zemalja članica razmeniti mišljenja o uticaju i najboljem odgovoru. Diplomate EU su rekle da je glavni cilj sastanka da izađu sa zajedničkom porukom želje za pregovaranjem sa Vašingtonom o ukidanju tarifa, ali i spremnosti da odgovore protumjerama ako pregovori ne uspeju.
Članice EU imaju različite predloge regovanja na carine SAD
Među članicama EU postoji spektar mišljenja o tome kako odgovoriti. Francuska je rekla da EU treba da radi na paketu koji ide daleko izvan tarifa, a francuski predsednik Emanuel Makron sugerisao je da evropske kompanije treba da obustave ulaganja u Sjedinjene Američke Države dok "stvari ne budu razjašnjene".
Irska, čiji gotovo trećina izvoza ide u Sjedinjene Države, pozvala je na „razmoran i umeren odgovor“, dok je Italija, treći najveći izvoznik u SAD, postavila pitanje da li EU treba da uzvrati uopšte. Pregovori sa Vašingtonom do sada nisu doneli nikakve rezultate. Šef trgovinske politike EU, Maroš Šefčovič, opisao je svoj dvourčni razgovor sa američkim kolegama u petak kao "iskren", rekavši im da su američke tarife štetne i neopravdane.
Početne protivmere EU biće svakako stavljene na glasanje u sredu i biće odobrene osim u slučaju da kvalifikovana većina od 15 članica EU koje predstavljaju 65 posto populacije EU bude protiv. One će stupiti na snagu u dve faze - manji deo 15. aprila, a ostatak mesec dana kasnije.
(EUpravo zato.rs)