Preduzeća u Bosni i Hercegovini će imati priliku da postanu konkurentnija, inovativnija i otpornija zahvaljujući novom trogodišnjem projektu Razvoja privatnog sektora u BiH (EU4PSD).

Ovaj projekat, koji finansiraju Evropska unija i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), pomoći će mikro, malim i srednjim preduzećima da usvoje digitalna i zelena rešenja, otvarajući nove mogućnosti na tržištu EU.

"Drago mi je da EU finansira ovaj trogodišnji projekat za podršku mikro, malim i srednjim preduzećima kao deo naše kontinuirane posvećenosti firmama u Bosni i Hercegovini. Kroz tehničku podršku i grantove pomažemo im da se uključe u digitalnu i zelenu transformaciju, inoviraju i postanu konkurentniji. Jači, otporniji privatni sektor je ključan za otključavanje ekonomskih mogućnosti i približavanje Bosne i Hercegovine jedinstvenom tržištu EU”, rekao je šef kooperacija pri Delegaciji EU u BiH Stefano Elero.

Lokalni partneri će implementirati digitalna i zelena rešenja za ciljne grupe, uključujući izvozno orijentisana preduzeća, startape, inovativne firme i preduzeća koja vode žene i mladi.

Rezultati ovih grantova pomoći će u unapređenju politika i strategija, jačajući digitalni i zeleni ekosistem.

"Bosna i Hercegovina se suočava sa složenim izazovima u svojoj zelenoj i digitalnoj transformaciji, koja zahteva poboljšanu infrastrukturu, obrazovanje i usklađivanje politika sa EU. Da bi pristupili međunarodnim tržištima preduzeća, moraju da modernizuju poslovanje i usklade se sa standardima EU. Nemačka i Evropska unija će kroz ovaj projekat pomoći da se premosti ovaj jaz", rekao je Jens Elsner, šef programa u GIZ-u.

Uprkos snažnom ekonomskom potencijalu, Bosna i Hercegovina se suočava sa značajnim izazovima u stvaranju okruženja u kojem preduzeća mogu da napreduju. Privredne komore imaju ključnu ulogu u pomaganju preduzećima da pristupe finansiranju, obuci i stručnim savetima, čime se olakšava implementacija digitalnih i zelenih rešenja.

"U okviru ovog projekta, Komorin zadatak je uspostavljanje Centra za odgovorno poslovanje i zahvaljujemo GIZ-u na ukazanom poverenju. Ovo će biti lokalni centar za podršku koji informiše, podiže svest i savetuje bh. kompanije o standardima i zahtevima koji se odnose na zakonodavstvo EU, propise Zelene agende i standarde i povezuje ih s lokalnim stručnjacima i pružaocima usluga. Dakle, ovaj Centar će biti prva linija podrške industriji u stvaranju svesti cele industrije o trenutnom i predstojećem evropskom zakonodavstvu i obavezama kompanija koje izvoze u EU", rekao je Vjekoslav Vuković, potpredsednik Spoljnotrgovinske komore BiH. Uz podršku GIZ-a je postavljen i poseban sajt o zelenoj ekonomiji.

Kroz ovaj projekat, GIZ će raditi direktno sa kompanijama na usvajanju zelenih i digitalnih praksi, poboljšati pristup finansijama i pružiti tehničku pomoć za digitalnu transformaciju i ekoinovacije.

U međuvremenu, OECD će predvoditi napore na makro nivou, fokusirajući se na izgradnju kapaciteta ključnih aktera za planiranje dugoročnog ekonomskog oporavka i razvoj politika.

Koncept ESG i zelene ekonomije
Foto: Shutterstock

Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona, kao deo inovacijskog haba u Tuzli, i jedan od partnera proširiće svoje usluge podrške preduzećima u procesu zelene i digitalne tranzicije kroz projekt EU4PSD.

Kako je kazao Edin Duraković, ministar Ministarstva privrede TK, ovaj projekat ima stratešku dimenziju za razvoj Tuzlanskog kantona, i osim direktne podrške kompanijama, on doprinosi jačanju inovacijskog i preduzetničkog ekosistema, unapređenju kapaciteta Digitalnog inovacijskog HUB-a u Tuzli, te povezivanju aktera iz javnog, privatnog i civilnog sektora. Time se stvaraju preduslovi za inkluzivan, održiv i dugoročno otporan regionalni razvoj.

"TwinTransition projekat koji ćemo implementirati predstavlja značajan iskorak u strateškom pravcu razvoja Tuzlanskog kantona, jer direktno doprinosi jačanju konkurentnosti malih i srednjih preduzeća – posebno onih koja su izvozno orijentisana ili imaju potencijal za nastup na međunarodnim tržištima. Ministarstvo stoji uz ovu inicijativu i nastavićemo aktivno da radimo na kreiranju povoljnog ambijenta za inovacije, ulaganja i rast naše privrede", rekao je Duraković.

Evropska unija i nemačka vlada ostaju posvećene pružanju podrške privatnom sektoru Bosne i Hercegovine. EU finansira projekat EU4PSD sa 8 miliona evra, zajedno s nemačkom vladom, koja obezbeđuje 1 milion evra.

EU4PSD je deo GIZ-ovog programa "Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja (SEDEP)" u BiH, koji uključuje i komponentu za jačanje stručnog obrazovanja i obuke (SVET), koju sufinansira Švajcarska vlada.

Više informacija o projektu Razvoja privatnog sektora u BiH (EU4PSD) možete se pročitati na veb stranici.

(EUpravo zato/EU u BiH)