Mark Listosela (58), izvršni direktor globalnog koncerna Knorr-Bremse, upozorava u intervjuu za nemački medij "Handelsblatt" na neizbežan kolaps zakonskog penzionog sistema. Kako je izvestio nemački Bild, Listosela oštro kritikuje političare zbog njihovog ćutanja.

"Ko se usuđuje da otvoreno kaže da naš penzioni sistem više neće funkcionisati na ovaj način za deset godina?".

Prema Listoselinim rečima, brojke su neumoljive. Od skoro 84 miliona stanovnika u Nemačkoj, čak 21 milion već prima starosnu penziju. Uskoro će im se pridružiti još sedam miliona novih penzionera – ljudi koji trenutno značajno podržavaju sistem svojim visokim prihodima. Logična posledica njihovog penzionisanja je drastično smanjenje broja onih koji doprinose, uz istovremeno povećanje troškova penzionog osiguranja.

Već danas, takozvani "generacijski ugovor", prema kojem aktivni radnici finansiraju penzije sadašnjih penzionera, više nije održiv. Da bi ispunila stečena prava penzionera, država je morala da ubrizga rekordnih 117,9 milijardi evra od poreskih prihoda samo u 2024. godini.

Listosela smatra da političkim liderima nedostaje poštenja. Njegova računica je jednostavna: kako društvo stari, tako će stariti i poreski prihodi. To znači da se penzije više ne mogu spasavati novcem iz budžeta.

Šef Knor-Bremzea stoga zahteva: "Konačno sipajte ljudima čistog vina!". Pritom, on navodi nekoliko primera bolnih istina koje moraju biti javno izgovorene:

  • Spasavanje čelične i automobilske industrije? Sa "najvišim troškovima energije i rada" na svetu, ovo je jednostavno nemoguće.
  • Prodaja ključnih kompanija? Ovo je često jedina šansa za ekonomiju. Kao primer navodi preuzimanje švedskog automobilskog giganta Volvo od strane kineskog koncerna Džili.
  • Energetska tranzicija? Dovešće do "masovnih poremećaja" i biće "veoma skupa za sve nas". Rezultat, zaključuje on, je smanjenje nemačke ekonomske baze.

Da bi zemlja ostala na vrhu svetske ekonomije u budućnosti, politika i ekonomija, prema Listoseli, moraće više nego ikad da se fokusiraju na nišna tržišta i "visoke i najsavremenije tehnologije" – nešto što se, kako tvrdi, trenutno ne dešava u praksi.

(EUpravo zato/Poslovni)