Hrvatska se našla na listi sa zemljama poput Severne Koreje, Avganistana, Kube i Irana, jer je američka digitalna banka Mercury Hrvatsku je uvrstila na listu zabranjenih zemalja, prenosi Index.hr.
Računi se gase 22. avgusta
Jedan od pogođenih ovom odlukom, ali ne i jedini, osnivač je CircuitMessa, Albert Gajšak, koji na američkom tržištu posluje već godinama, a račun u Mercuryju ima od 2019. godine i nikada nije imao nikakvih problema. Sada ima mesec dana da nađe novu banku jer je dobio obaveštenje da mu se 22. avgusta gasi račun.
"Sa žaljenjem vas obaveštavamo da, zbog nedavnih promena u načinu na koji određujemo podobnost računa, više ne možemo podržavati račune za kompanije sa pridruženim adresama koje se nalaze u zemljama na popisu. Kao rezultat toga, zatvorićemo Mercury račun za CircuitMess, Inc. 22. avgusta 2024.
Ova odluka nije donesena olako. Izvinjavamo se zbog mogućih poremećaja koje ova odluka može uzrokovati, a naš tim je ovde da vam pomogne u procesu zatvaranja računa tokom sledećih nekoliko nedelja", stoji u dopisu koji je Gajšak dobio od banke.
Mercury je fintech kompanija osnovana 2017. godine koja se specijalizovala za pružanje usluge upravo startapovima i tehnološkim kompanijama. Njihove usluge koriste mnoge kompanije tog profila iz Evrope, koje se probijaju na američko tržište.
"Prvi put u životu se osećam loše zato što sam iz Hrvatske"
Gajšak za Forbes Hrvatska kaže da je niz hrvatskih tech kompanija pogođen ovom odlukom.
"Prvi put u životu se osećam loše zato što sam iz Hrvatske", rekao je i dodao da mu se čini da je najveći problem što osnivači imaju hrvatske adrese.
"Mi imamo kompaniju registrovanu u SAD, ali su osnivači iz Hrvatske i to im očigledno predstavlja problem. Preselićemo poslovanje u drugu banku. Čudno mi je da se samo ova banka odlučila za taj potez. Pogledajte popis zabranjenih zemalja. Severna Koreja, Ruanda, Nigerija... i Hrvatska. Mi smo u ligi prvaka", kaže Gajšak.
Mercury je u šturom odgovoru Forbesu Hrvatska rekao da se drže strogih standarda usklađenosti i da uzimaju u obzir brojne faktore pri proceni rizika.
U njihovom odgovoru stoji i izvinjenje pogođenima ovom odlukom, ali i da će i dalje biti otvoreni za međunarodne preduzetnike koji imaju firme u Americi. Ali ne i za one iz Hrvatske.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)