Uz podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja i Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) sprovodi rekonstrukciju i opremanje 11 referentnih mikrobioloških laboratorija u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Cilj ovih radova je da se poveća efikasnost obrade uzoraka i dijagnostike i smanji rizik od kontaminacije i zagađenja životne sredine, u skladu sa standardima mikrobiološke bezbednosti EU i SZO.

EUpravo zato je obišao radove na rekonstrukciji mikrobioloških laboratorija u "Batutu" sa predstavnicima Ministarstva zdravlja, Ministarstva za evrointegracije, UNDP-a, Delegacije EU u Srbiji, kao i Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji.

Inače, rekonstrukcija mikrobioloških laboratorija u okviru Instituta predstavlja investiciju veću od 1.000 kvadratnih metara, što je, prema rečima direktorke ove ustanove, Verice Jovanović, od izuzetnog značaja za unapređenje kvaliteta rada i dijagnostičkih kapaciteta.

Zašto je ovaj projekat važan?

Prema rečima direktorke Batuta Verice Jovanović, značaj ovog projekta za građane Srbije je veliki.

"Svi se dobro sećamo početka pandemije kovid 19 i jeseni 2019. godine, kada kapaciteti laboratorijskog sistema nisu bili u potpunosti pripremljeni za suočavanje sa jednim novim, do tada nepoznatim virusom. Upravo ta situacija pokazala je koliko je važno imati snažan, moderan i opremljen mikrobiološki sistem, kao preduslov za brz odgovor na epidemije i potencijalne pandemije. Iz tog razloga, rekonstrukcija ovih laboratorija ima ključnu ulogu u jačanju naših kapaciteta. Sa ovakvom infrastrukturom, bićemo u stanju da u budućnosti brzo reagujemo na pojavu novih zaraznih bolesti, vršimo pravovremenu dijagnostiku i unapredimo nadzor nad zaraznim bolestima, što je osnova zaštite javnog zdravlja stanovništva", kazala je čelnica ove institucije.

Rekonstrukcija u Batutu
Rekonstrukcija u Batutu Foto: EUpravo zato/Milena Antonijević

Kako navodi, nadzor nad zaraznim bolestima je jedan od najvažnijih zadataka instituta i zavoda za javno zdravlje u Srbiji, te iz tog razloga, rekonstrukcija laboratorijskih prostora, kao i obezbeđivanje savremene opreme, predstavlja prioritet.

Institut za javno zdravlje Srbije, kao i instituti u Nišu i Kragujevcu, izabrani su za ovaj projekat zbog strateškog značaja koji imaju u oblasti mikrobiološke dijagnostike, navodi Jovanovićeva.

Radnici na rekonstrukciji
Radnici na rekonstrukciji Foto: EUpravo zato/Milena Antonijević

Kako dodaje, u ovim regionima, neophodno je imati laboratorije koje su spremne da reaguju na vreme, u uslovima potencijalne krize.

"Pored adekvatne infrastrukture, važno je raditi i na unapređenju znanja, kapaciteta i veština stručnog kadra. Saradnja između specijalista mikrobiologije, epidemiologije i drugih oblasti preventivne medicine omogućiće nam da budemo spremni za nove izazove. Trenutno smo u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Finske, s kojim radimo na unapređenju bezbednosnih procedura i dijagnostičkih protokola koji se moraju primenjivati u laboratorijama. Takođe, želim da podsetim da u našem Institutu postoji i sektor za molekularnu dijagnostiku, koji je nastao u vreme pandemije kovid 19. Upravo taj sektor sada predstavlja osnovu za razvoj sekvenciranja, što je veoma značajno za rano otkrivanje novih zaraznih bolesti", istakla je ona.

Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut
Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut ove godine slavi 100 godina postojanja i rada Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Poručuje da bez obzira na faze rekonstrukcije i novu opremu koja stiže, cilj svih zaposlenih na Institutu je isti.

"Da uvek budemo spremni za reagovanje u pravom trenutku i da na vreme pratimo kretanje zaraznih bolesti na teritoriji Srbije. Sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti, verujemo da će ovaj poduhvat obogatiti zdravstveni sistem jednom savremenom laboratorijom, spremnom za sve izazove u oblasti ranog otkrivanja i praćenja zaraznih bolesti. Pored toga, izuzetno je važno pratiti i status imunizacije, kao i primenu mera zaštite od pojedinih zaraznih bolesti. Ove aktivnosti, u kombinaciji sa unapređenom laboratorijskom infrastrukturom, predstavljaju temelj savremenog javnog zdravstva", zaključila je Jovanovićeva i poručila da će nastaviti da izveštava javnost o napretku ovih aktivnosti, uz nadu da će uskoro biti i prilika da javnosti predstavi završene rezultate projekta.

Ovaj događaj se organizuje u okviru projekta "EU za zdravstveni sistem Srbije", koji finansira Evropska unija, a sprovode UNDP i SZO, u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja. 

(M.A./EUpravo zato)