Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u 2023. godini u Srbiji je registrovano 668 slučajeva samoubistva.

Iako se, poslednjih godina, u našoj zemlji beleži pad stope samoubistva, istaživanja ukazuju da postoji povećan rizik od suicida, posebno među mladima.

Pokret za mentalno zdravlje vas poziva da u utorak, 10. septembra, na Svetski dan prevencije samoubistva, prisustvujete otvaranju IV Beogradskog festivala mentalnog zdravlja, koji se ove godine održava pod sloganom "Pokreni razgovor, promeni priču".

Program podrazumeva okupljanje na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, od 19-21h gde će se okupljenima obratiti stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja i to:

  • Doc.Dr Nataša Ljubomirović, Institut za mentalno zdravlje 
  • Slavica Ranisavljev Kovačev, Centar Srce/OPENS
  • Irena Stojadinović, PIN - Pokret za mentalno zdravlje
  • Anne Marie Ćurčić, Inicijativa "Za Tebe #VAŽNOJE" - Pokret za mentalno zdravlje

Nakon toga je predviđeno paljenje sveća u znak sećanja na preminule od suicida, kao vid podrške porodicama preminulih I osobama koje se nose sa suicidalnim mislima.

Od 20,15h predviđeno je vreme za razgovor, međusobnu razmenu i ostavljanje poruka podrške.

"Ove godine, Srbija se po prvi put priključuje globalnoj akciji Medjunarodnog udruženja za prevenciju samoubistva (IASP) #LightACandle, te Festival otvaramo simboličnim okupljanjem i paljenjem sveća u znak sećanja na preminule od suicida, ali i kao vid podrške porodicama preminulih, osobama koje su preživele pokušaj samoubistva ili se nose sa suicidnim mislima, a koje se zbog postojećih predrasuda i stigme ne usudjuju da potraže pomoć", navode organizatori.

O važnosti pokretanja razgovora i promene narativa na ovu vrlo osetljivu temu, svedoče i podaci Svetske zdravstvene organizacije:

  • na globalnom nivou, od suicida godišnje premine 703.000 ljudi
  • samoubistvo je drugi najčešći uzrok smrti u populaciji izmedju 15 i 29 godina
  • na jedno samoubistvo ide 20 pokušaja samoubistva

Otuda i preporuke SZO o nužnosti razvijanja sveobuhvatnih nacionalnih strategija i programa prevencije samoubistva u zajednici (posebno za grupe pod rizikom - mladi i stariji), ali i edukativnih programa za zaposlene u medijima, koji u prevenciji samoubistva mogu imati značajnu ulogu.

"Akcijom "Pokreni razgovor, unesi svetlost", želimo da kroz neposredan razgovor sa gradjanima damo doprinos većoj vidljivosti i boljem razumevanju ove važne javno zdravstvene teme, duboko verujući da ključ efikasne prevencije, kao i destigmatizacije osoba koje se nose sa suicidnim mislima i osećanjima, pre svega leži u edukaciji gradjana", navodi se u saopštenju.

Inače, tokom celog dogadjaja, gradjanima će biti na raspolaganju prva psihološka pomoć.

(M.A./EUpravo zato)