Skoro svi mladi u Španiji bili su izloženi nekom obliku seksualnog zlostavljanja putem interneta pre nego što su napunili 18 godina, pokazuje novo istraživanje organizacije Save the Children.

Prema ovom izveštaju, svaki peti ispitanik navodi da su dok su bili maloletni, bez njihovog pristanka, korišćenjem veštačke inteligencije kreirane i distribuirane njihove lažne nage fotografije.

Studija, sprovedena u saradnji sa Evropskim partnerstvom za digitalnu tranziciju, obuhvatila je više od 1.000 mladih ljudi uzrasta od 18 do 21 godine i sprovedena je tokom marta i aprila ove godine.

Organizacija Save the Childrenovim istraživanjem želi da ukaže na razmere seksualnog nasilja nad decom i adolescentima u digitalnom prostoru, kao i na sve veću ulogu tehnologije u olakšavanju ovakvog oblika zlostavljanja.

Iako većina ispitanika nije doživela otvoreno nasilje, izveštaj pokazuje da su mnogi imali kontakt sa odraslima u seksualnom kontekstu putem društvenih mreža, video igara ili striming servisa. Devojke su, kako se navodi, u većem riziku.

Zabrinjavajuće je i to što značajan broj mladih prijavljuje da su bili pod pritiskom da pošalju intimne fotografije, a u nekim slučajevima su bili i ucenjivani.

"Ove brojke predstavljaju samo vrh ledenog brega, jer veliki broj slučajeva ostaje neprijavljen, kako zbog stida, tako i zbog otežane detekcije u digitalnom okruženju", ističe Katalina Perazo, direktorka sektora za uticaj i teritorijalni razvoj u Save the Children.

Deca često ne vide rizik u deljenju intimnog sadržaja

Jedan od slučajeva koji ilustruje ozbiljnost problema dogodio se u Alikanteu, gde je 12-godišnja devojčica bila ucenjena. Pretili su joj da će objaviti lažne nage fotografije generisane pomoću veštačke inteligencije ako ne prosledi seksualni video koji je dobila.

Prema rečima edukatorke iz organizacije Save the Children koja je radila na slučaju, devojčica prethodno nije slala nikakav intimni sadržaj, ali je i dalje osećala krivicu i odgovornost za situaciju.

Istraživanje ukazuje i na zabrinjavajuću normalizaciju slanja seksualnog sadržaja među adolescentima. Gotovo polovina ispitanika ne vidi nikakav rizik u deljenju intimnih fotografija, a mnogi to čine u nadi da će dobiti pažnju, naklonost ili neku drugu "nagradu".

Samo mali broj mladih svesno prepoznaje opasnosti koje nosi kontakt sa nepoznatim osobama na mreži i deljenje takvog sadržaja.

"Čak i kada se ovakvo ponašanje čini dobrovoljno, rizici su ogromni. U trenutku kada se intimna fotografija podeli, osoba gubi kontrolu nad tim gde i kako će dalje biti distribuirana", upozorava Perazo.

Posledice mogu biti ozbiljne, od daljeg širenja sadržaja bez saglasnosti, do ucena, psihološkog zlostavljanja i seksualne eksploatacije.

Organizacija Save the Children pozvala je institucije da uvedu strožije zakone i digitalno obrazovanje, kako bi deca i tinejdžeri bili zaštićeniji u online okruženju.

(EUpravo zato/Euronews)