Otvoren je konkurs za novu generaciju Mladih evropskih ambasadora (YEA) koji okuplja mlade aktiviste sa Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Albaniju i Kosovo.

Iako članovi YEA dolaze iz različitih sredina i oblasti, spaja ih zajednička misija: region Zapadnog Balkana gde se vrednuje raznolikost, promoviše međusobno razumevanje i neguju bliske veze sa Evropskom unijom. Mreža YEA otvorena je za mlade ljude različitih profesija, interesovanja i iskustava.

Svaki novi YEA donosi svoju jedinstvenu ideju i doprinos – bilo da je reč o unapređenju životne sredine, razvoju inovativnih tehnologija, zalaganju za ljudska prava ili bavljenju organskom proizvodnjom na porodičnom imanju – svi oni zajedno obogaćuju i unapređuju svoje zajednice.

Na konkurs mogu aplicirati mladi između 18 i 29 godina iz celog Zapadnog Balkana. Detaljni uslovi prijave, kao i dodatni kriterijumi koji povećavaju šanse za prijem, dostupni su na stranici "Become a YEA". Rok za prijave je 31. oktobar ove godine.

“YEA mreža je tu da vas podrži u ostvarenju vašeg puta iz snova – bilo u umetnosti, kulturi, biznisu, ekonomiji, aktivizmu, obrazovanju ili šire. Smatrajte YEA zajednicu kapijom, vodičem i saveznikom u kreiranju vaše budućnosti i budućnosti vaših vršnjaka. YEA vam nudi mogućnosti za rast, učenje, povezivanje, umrežavanje, izgradnju mostova, kreiranje projekata i upoznavanje različitih, istomišljenika”, navodi se na njihovom sajtu.

Iskustvo ranijih generacija

Kako bismo proverili sve ovo, za iskustvo smo pitali Adrijanu Nikitović, mladu evropsku amabasadorku iz ranijih generacija.

Adrijana Nikitović (2).jpg
Ustupljene fotografije/WeBalkans 

Kakvo je tvoje iskustvo kao nekoga ko nosi YEA titulu?

Moje iskustvo kao Mlade evropske ambasadorke je imalo veliki uticaj na ličnom, ali i poslovnom planu. Kroz aktivnosti sam upoznala mlade iz Srbije, ali i regiona i iskusila značaj regionalnog pomirenja kao osnovnog uslova napretka. Takođe sam naučila dosta o Zapadnom Balkanu i Evropskoj uniji i uočila mnoge pre svega sličnosti koje imamo sa vršnjacima iz drugih država, ali i razlike koje čine kulturno bogatstvo regiona. Imala sam prilike da se oprobam u različitim izazovima, okolnostima i situacijama što je doprinelo da dodatno razvijem ljubav prema komunikacijama kojima se danas bavim.

Koje su prednosti ovog zvanja?

Smatram da mreža Mladi evropski ambasadori pruža sve ono što je potrebno mladoj osobi da radi na sebi i društvu u kom živi. Od radionica za unapređenje veština i znanja do prilike da budu glas ostalih mladih i ostvare vidljive rezultate u zajednici-bilo da je to osnaživanje druge mlade osobe ili čišćenje reke.

Šta bi poručila onima koji žele da se prijave?

Onima koji žele da se prijave bih poručila da ne čekaju na institucije, donosioce odluka ili nekog trećeg da se bori za njihove ideje već da sami preduzmu inicijativu zajedno sa onima sa kojima dele vrednosti, istovremeno slušajući i razgovarajući sa neistomišljenicima. Ovaj projekat može biti njihova šansa da postanu ili ostanu aktivni članovi društva.

Inicijativa YEA osnovana je 2020. godine kao deo Regionalnog komunikacionog programa EU za Zapadni Balkan – WeBalkans.eu. 180 mladih evropskih ambasadora izabrano je 2020., 2021. i 2022. godine.

(JA/Eupravo zato)